Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
„Ateities inžinerija“ įkvepia kurti inovacijas jau nuo septintos klasės
2024-05-16
„Ateities inžinerija“ įkvepia kurti inovacijas jau nuo septintos klasės
Ateitį keičiančios inovacijos ir išradimai neįsivaizduojami be dviejų fundamentinių, inžinerijai būtinų mokslų – fizikos ir matematikos, kuriems neretai mokykloje pritrūksta meilės. Kad moksleiviai ir mokytojai labiau įsitrauktų į šių mokslų kuriamus stebuklus, VILNIUS TECH Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centras sukūrė nuotolinio ugdymo programą – „Ateities inžinerija“, gegužės 22 d. dar kartą subursiančią visus į jau 7-ojo sezono uždarymą.
„Ši programa skirta moksleiviams, kuriuos domina šiuolaikinė inžinerija, kurie nori praktiškai pritaikyti mokykloje įgytas žinias, kurdami technologines naujoves, ar tyrinėdami gamtos reiškinius. Programa suteikia galimybę tiek moksleiviams plėsti savo žinias, tiek mokytojams kelti savo kompetenciją, konsultuojantis su VILNIUS TECH dėstytojais, kartu atliekant praktinius projektinius darbus“, – pasakoja programos koordinatorė Edita Karosienė.
„Ateities inžinerija“ kol kas yra vienintelė tokia programa Lietuvoje, kurioje vyksta toks glaudus aukštosios mokyklos dėstytojų, mokytojų ir moksleivių bendradarbiavimas. Taip pat ji unikali tuo, kad darbai yra praktiniai, leidžiantys pritaikyti įgytas žinias ir skatinantys kūrybiškumą bei naujų idėjų generavimą.
Prie šios programos jau yra prisijungę 165 mokytojai ir daugiau kaip 1300 septintų-dvyliktų klasių moksleivių iš 69 mokyklų, o šio sezono uždaryme bus galima susipažinti su net su 250 komandų projektų.
Moksleiviai išranda prietaisus ir kuria programėles
Pasak Editos Karosienės, „Ateities inžinerija“ gimė iš strateginių tikslų – noro stiprinti inžinerinę pramonę bei spręsti su inžinierių trūkumu susijusius globalius iššūkius. „Tokiu būdu mes, kaip universitetas, prisidedame prie inovatyvios ir kūrybingos visuomenės kūrimo, kuri yra neatsiejama pažangios valstybės dalis. Norėdami pirmauti technologijų kūrimo procese, turime investuoti į ateinančios kartos protus, ypač – skatinti mokslinį ir technologinį išsilavinimą šalyje“.
Kuriant platformą, buvo atsižvelgta ir į užsienio valstybių geruosius pavyzdžius, rodančius tiek aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo su bendrojo ugdymo mokyklomis naudą, tiek praktinių tiriamųjų darbų svarbą, ugdant ateities inžinierius. Taip pat buvo atsižvelgta į mokytojų išsakytą lūkestį – bendradarbiauti su verslu ir aukštojo mokslo institucijomis, ugdant kvalifikuotus, kūrybingus inovacijų kūrėjus šiuolaikiniame, greitai kintančiame pasaulyje.
„Dalyvaudami „Ateities inžinerijoje“, moksleiviai sukuria išties įdomių, itin kūrybingų ir labai inovatyvių darbų, kurių lygis kartais artėja prie studentų bakalauro darbų. Svarbu tai, kad moksleiviai patys išsirenka, kas jiems yra aktualu, įdomu ir dažnai sukuria naudingus produktus, kuriuos vėliau naudoja: judesiui jautrias lempas mokyklai apšviesti, dviračių pastogę prie mokyklos, saulės energija valdomą fontaną, išmanaus namo modelį, pagamina įmantraus dizaino šviestuvus, ar sukuria jiems aktualias ir reikalingas mobiliąsias programėles, yra net įkūrę savo mokyklos televiziją“, – apie projektų įvairovę pasakoja E. Karosienė.
Darydami projektus, moksleiviai išmoksta įvairių naudingų įgūdžių, pvz. programuoti, išmatuoti savo klasių oro kokybę, triukšmo taršą, apšvietimo lygį, įgauna tvarumo įgūdžių, išmoksta naudotis liejimo staklėmis, 3D spausdintuvais, „FabLab“ įranga. Net gali sudaryti verslo planą savo produktams ar paslaugoms parduoti. Visus šiuos rezultatus jie taip pat geba pristatyti visuomenei – tiek akademinei bendruomenei, tiek konferencijų dalyviams, ar integruoti į kitus projektus.
Planuojama, jog kituose sezonuose daugės programoje dalyvausiančių dėstytojų, o atnaujinta medžiaga bus dar interaktyvesnė ir vaizdingesnė. Prie jau sukurtų 20-ties tematikų, iš kurių moksleiviai renkasi projektinius darbus, kasmet bus pridėta po naują pasirinkimą, kuris būtų aktualus visuomenei.
„Be šių patobulinimų, dar sieksime skleisti žinią apie programą ir jos idėją bei dalintis gerąja praktika užsienyje, ieškoti naujų partnerių Lietuvoje ir už jos ribų. Ne mažiau svarbu ieškoti ir galimų finansavimo šaltinių, nes dažnai mokyklos susiduria su ribotomis galimybėmis keliauti, o mes – finansuoti mokytojų darbą“, – teigia koordinatorė E. Karosienė.
VILNIUS TECH „Ateities inžinerija“ glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos savivaldybėmis – nemažai jų šią programą įtraukė kaip partnerį, sudarydamos savo Tūkstantmečio mokyklų programos planus. Glaudžiai bendradarbiaujama ir su Lietuvos Neformaliojo Švietimo Agentūra (LINEŠA), Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
„Vis dar abejojančius ir nedrąsiai apie inžinerinius mokslus galvojančius moksleivius labai norisi paskatinti išdrįsti dalyvauti programoje. Tereikia susirasti mokytoją, kuris prisijungtų kartu, o tematikų įvairovė tikrai leis rasti sritį kiekvienam. Skatinčiau ir mokytojus nebijoti bendradarbiavimo su aukštosiomis mokyklomis ir akademine bendruomene – kartu surasime geriausius sprendimus vaikams įtraukti“, – kviečia VILNIUS TECH „Ateities inžinerijos“ programos koordinatorė ir vystytoja Edita Karosienė.
Maloniai kviečiame visus į 7-ąjį nuotolinės ugdymo platformos „Ateities inžinerija“ uždarymą gegužės 22 d., 10 val., VILNIUS TECH Centriniuose rūmuose (Saulėtekio al. 11). Daugiau informacijos apie renginį rasite čia. Būtina registracija.
Akimirkos iš pernai metų programos sezono uždarymo.
Akimirkos iš pernai metų programos sezono uždarymo.