Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Dr. Modestas Plakys: kaip išmokti taupyti ir auginti pinigus
2024-04-08
Dr. Modestas Plakys: kaip išmokti taupyti ir auginti pinigus
Jei ir jums investavimas – vis dar tamsus miškas ir norėtumėte daugiau sužinoti, kokias investavimo strategijas pasirinkti, kviečiame įsiklausyti į keletą praktinių patarimų, kuriais alumnų renginyje pasidalijo Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) absolventas, profesionalus investuotojas, UAB „Gausus group“ vadovas dr. Modestas Plakys.
Vienas svarbiausių patarimų pradedantiems taupyti: „Siūlau tam turėti atskirą sąskaitą, kuriai neturėtumėte banko kortelės ir negalėtumėt išleisti sutaupytų pinigų“.
Daugiau pinigų sutaupyti padės ir biudžeto planavimas, savo pajamų ir išlaidų sekimas. Yra gausybė programėlių, bet pravers ir pats paprasčiausias excel. „Verta pabandyti sumažinti savo išlaidas, atsisakant nebūtinų – tokių, kaip kasdienis kavos pirkimas iš kavinių ir pan. Net nustebsite, kaip tokių įpročių atsisakymas ilgainiui papildys Jūsų piniginę“, – pataria M. Plakys.
Pasak VILNIUS TECH alumno, išmokus taupyti ir sukaupus 6-12 mėnesių išlaidų dydžio finansinį rezervą, ir turint atliekamų pinigų, kitas logiškas žingsnis – išmokti auginti pinigus.
„Investicijos apima įvairias turto klases, taip pat ir akcijas, obligacijas, nekilnojamąjį turtą, žaliavas ir alternatyvias investicijas, tokias kaip kriptovaliutos ir startuoliai. Kiekviena turto klasė turi savo rizikos ir grąžos profilį, atitinkantį skirtingus investavimo tikslus“, – aiškina profesionalus investuotojas.
Investavimo strategijos: į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Sėkmingas investavimas – tai kruopštaus planavimo, disciplinuoto vykdymo ir gilaus rinkos dinamikos supratimo derinys. Dr. Modestas Plakys pateikė keletą strategijų, kurias svarbu apsvarstyti.
1. Nustatykite aiškius tikslus: apibrėžkite savo investavimo tikslus, nesvarbu, ar tai trumpalaikis pelnas, ilgalaikis turto kaupimas, ar išėjimo į pensiją planavimas. Aiškūs tikslai yra kompasas, padedantis priimti investicinius sprendimus esant rinkos svyravimams.
2. Diversifikavimas: paskirstykite savo investicijas į skirtingas turto klases, kad sumažintumėte riziką. Diversifikacija užtikrina, kad vieno sektoriaus nuosmukis neturės didelės įtakos visam jūsų portfeliui.
3. Rizikos valdymas: Supraskite savo rizikos toleranciją ir atitinkamai investuokite. Didelės rizikos investicijos gali pasiūlyti didesnę grąžą, tačiau jos taip pat kelia didelių nuostolių riziką. Raskite rizikos ir atlygio pusiausvyrą, kuri atitiktų jūsų finansinius tikslus.
4. Tyrimai ir išsamus patikrinimas: prieš priimdami investicinius sprendimus, atlikite išsamų tyrimą. Supraskite turto, į kurį investuojate, pagrindus, analizuokite rinkos tendencijas ir stebėkite makroekonominius veiksnius, kurie gali turėti įtakos jūsų investicijoms.
5. Ilgalaikė perspektyva: vadovaukitės ilgalaikio investavimo horizontu ir atsispirkite trumpalaikių spekuliacijų pagundai. Pasinaudokite sudėties galia ir įveikite rinkos nepastovumą.
6. Reguliari peržiūra ir subalansavimas: periodiškai peržiūrėkite savo investicijų portfelį, kad įsitikintumėte, jog jis atitinka jūsų tikslus ir toleranciją rizikai. Jei reikia, subalansuokite savo portfelį, kad išlaikytumėte diversifikaciją ir optimizuotumėte grąžą.
Kitas VILNIUS TECH alumnų susitikimas vyks balandžio 25 d. – artėjančio referendumo dėl dvigubos pilietybės proga. Diskusijoje apie pilietybės ištakas, jos svarbą bei išsaugojimą dalyvaus alumnė, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.