Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Dr. Š. Skuodis: „Inovacijos gimsta natūraliai“
2024-04-18
Dr. Š. Skuodis: „Inovacijos gimsta natūraliai“
Šio mėnesio rubrikoje „Vadovo portretas“, kurioje pasakojame apie VILNIUS TECH administracijos padalinių ir centrų vadovų asmenybes, jų vadovavimo principus bei darbo ypatumus, kalbamės su Civilinės inžinerijos mokslų centro vadovu – doc. dr. Šarūnu Skuodžiu.
– Apibrėžimas. Kokie trys žodžiai Jums asocijuojasi su gero vadovo ar vadovės apibrėžimu?
– Sudėtinga atsakyti, bet manyčiau, kad tiktų šios asociacijos: sąžiningai, griežtai, bet teisingai.
– Vertybės. Kas Jums svarbu, būnant vadovu? Kokiomis vertybėmis ir principais vadovaujatės?
– Svarbu, kad būtų įdomu dirbti. Tai suteikia motyvacijos atlikti darbus gerai. Taip pat svarbu, kad dirbdami visi kolegos būtų laimingi. Nelaimingas žmogus nukreipia energiją ne į darbą, o kitur.
– Stiprybės. Kokia komanda yra stipri? Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti žmonės, kad jiems kartu pavyktų sklandžiai pasiekti užsibrėžtų tikslų?
– Stipri komanda yra ta, kuri žino savo stiprybes ir silpnybes, mėgstamus ir nemėgstamus darbus. Tokiu būdu, kai vieni kitus gerai pažįsta, galima sėkmingai užsibrėžti tikslus, terminus ir pan.
– Komanda. Kaip motyvuojate savo komandą? Gal turite išskirtinių tradicijų ar ritualų?
– Dabartiniu metu visa motyvacijos koncentracija yra nukreipta į naująją pamainą, ypač – doktorantų pritraukimą. Stengiamės, kad jie įsitrauktų ir pamatytų, kiek daug įdomaus galima nuveikti studijuojant bei dirbant VILNIUS TECH.
– Iššūkiai. Kas Jums sunkiausia, vadovaujant komandai? Gal turite savo sėkmės formulę, kuri padeda įveikti sudėtingas situacijas ir sklandžiai organizuoti komandos darbą?
– Darbo krūvis yra iššūkis. Didžiulis skirtingų užduočių bei klausimų kiekis išmuša, ar sulėtina darbo tempą, tačiau ramiai pažvelgus, viskas yra įmanoma. Kartais darbai nepasidaro per valandą, tam prireikia ir keleto dienų. Tiesiog reikia tai suprasti ir nusiteikti: nėra sunkių darbų – yra tik ilgesnės ar trumpesnės trukmės darbai.
– Ateities projektai. Kokie projektai dabar yra svarbiausi Jūsų komandos darbotvarkėje?
– Šiuo metu yra labai svarbu pritraukti MTEP lėšų projekto „Civilinės inžinerijos mokslo centras“ (Projekto Nr. S-A-UEI-23-5) vykdymui (pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos programą „Universitetų ekscelencijos iniciatyvos“). Kadangi šis projektas truks iki 2028 m., lėšų pritraukimas išliks aktualus ir artimiausiais metais.
– Inovacijos. Kiek dėmesio komandos darbe skiriate naujų galimybių paieškai, inovacijų ir naujų technologijų integravimui?
– Inovacijos gimsta natūraliai, kai su tais pačiais resursais, užsibrėži atlikti daugiau darbų. Tinkami žmonės tampa savarankiškais inovatoriais, kai labai greitai automatizuoja ar optimizuoja savo darbus ir sugeba per tą patį laiką atlikti jų daugiau.
– (Ne) Sėkmės istorija. Kokia ypatinga savo sėkmės, o gal nesėkmės, istorija galite pasidalinti su VILNIUS TECH bendruomene? Kokias pamokas išmokote?
– (Ne) Sėkmės istorijų yra kiekviename žingsnyje: parašei straipsnį – redaktorius ar recenzentai atmetė, tuomet reikia teikti kitam žurnalui. Nepateiksi kitiems – taip ir liksi su nesėkme. Tas pats ir su projektų paraiškomis. Be neigiamos patirties, neįgausi teigiamos.
– Pasirinkimai. Kodėl pasirinkote VILNIUS TECH? Ar jaučiatės universiteto komandos dalimi?
– Taip susiklostė, kad atsiradus galimybei dirbti universitete, tiek šeima, tiek kolegos, palaikė šį sprendimą.
Pradedant dirbti VILNIUS TECH, turbūt ne iki galo yra suprantama universiteto teikiama pridėtinė vertė, tačiau, bėgant metams, ji vis labiau ryškėja ir atsiskleidžia įvairiose situacijose. Labai įdomu stebėti studentų pokyčius – jų mokymosi suvokimas ir požiūris į pasaulį keičiasi kas kelerius metus, ir tai skatina nesustoti. Dirbdamas universitete, privalai būti komandos dalimi, kitaip nieko nepasieksi, todėl neabejotinai – esu komandos dalis.
– Herojus. Į kokį herojų vaikystėje lygiavotės? Kodėl?
– Vaikystė buvo įdomiais laikais, kai herojai įkūnijo protestą prieš nusistovėjusią tvarką, skatino patriotiškumą ir leido viltis geresnės ateities. Todėl visi animacijos ar filmų personažai buvo labai populiarūs dėl visuomenės noro keistis.
– Poilsis. Kas Jums padeda pailsėti po intensyvios darbo dienos?
– Pailsėti labai padeda buvimas gryname ore ir fizinis aktyvumas. Ir nebūtinai tai sportas – tiesiog aktyvi veikla.
– Augimas. Kokią knygą, filmą ar spektaklį rekomenduotumėte VILNIUS TECH bendruomenei?
– Pastaruoju metu dažniau žiūriu animacinius filmus, nei kitokius. Todėl siūlau pasižiūrėti „Kung Fu Panda 4“. Jei žiūrėsite su atžalomis, jiems patiks, o jūs rasite daug asociacijų su šio interviu klausimais-atsakymais.
– Patarimas. Ką patartumėte jaunam žmogui, tik pradedančiam karjerą? Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
– Patarčiau pirmuosius 10 metų klausytis savo vadovų patarimų ir iš jų mokytis, investuoti į save, kaupti žinias. Tai leis sukaupti tinkamą žinių bagažą ir pačiam užaugti iki vadovo ar vadovės lygio. Svarbiausia – žinoti, kad visi turime vienodas galimybes ir viskas priklauso tik nuo mūsų pačių norų, pomėgių, tikslų.
Straipsnį parengė VILNIUS TECH Viešosios komunikacijos direkcijos vidinės komunikacijos projektų vadovė Milda Mockūnaitė-Vitkienė.
Straipsnį parengė VILNIUS TECH Viešosios komunikacijos direkcijos vidinės komunikacijos projektų vadovė Milda Mockūnaitė-Vitkienė.