Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Finansų specialistės patarimai studentams: kaip protingai elgtis su pinigais?
2024-10-18
Finansų specialistės patarimai studentams: kaip protingai elgtis su pinigais?
Verslo vadybos fakulteto Finansų inžinerijos katedros vedėja doc. dr. Algita Miečinskienė
Daugeliui jaunuolių studijų pradžia sutampa su savarankiško gyvenimo pradžia, kai už būstą, komunalines paslaugas, maistą, kitas buities prekes tenka mokėti patiems. Tad kaip išmintingai elgtis su pinigais, kai pagundų tiek pat daug, kiek ir atsakomybių?
Daugeliui jaunuolių studijų pradžia sutampa su savarankiško gyvenimo pradžia, kai už būstą, komunalines paslaugas, maistą, kitas buities prekes tenka mokėti patiems. Tad kaip išmintingai elgtis su pinigais, kai pagundų tiek pat daug, kiek ir atsakomybių?
Į klausimą padės atsakyti Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Verslo vadybos fakulteto Finansų inžinerijos katedros vedėja doc. dr. Algita Miečinskienė.
Ekspertės patarimai, kaip planuoti biudžetą
Jaunuoliams, kurie šeimoje arba mokykloje turėjo mažiau finansinio auklėjimo, susidūrimas su šia nauja praktika gali sukelti daug streso. Todėl patartina vadovautis bendromis gero elgesio su pinigais taisyklėmis.
Visų pirma svarbu biudžetą planuoti ir subalansuoti. Tam išlaidas būtina klasifikuoti. Yra įvairios išlaidų klasifikavimo schemos. Pavyzdžiui, būtinosios, kurios, gali būti fiksuotos (t. y. jų negalima pačiam lengvai valdyti, keisti, kada panorėjus), tai – mokestis už būstą, internetą, paskolą, transporto bilietą ir pan., arba būtinosios, bet kintamos – maisto produktai, išlaidos drabužiams ir pan. Pasirenkamosios – tai išlaidos laisvalaikiui, pramogoms, pasilepinimui. Būtina sekti, kiek pinigų išleidžiate kiekvienam dalykui, o mėnesio pabaigoje apžvelkite, kam teko išleisti daugiausiai pinigų, ir kur, galbūt, galima pataupyti. Tai padės neišleisti per daug.
Dar vienas patarimas: būtina aptarti lėšų paskirstymą namų ūkyje, kuris iš tėvai-vaikai virto į bendraamžiai-bendraamžiai su visai kita finansine padėtimi ir įpročiais. Su naujaisiais kambario ar buto draugais turite susitarti, kaip bus tvarkomi finansai naujame namų ūkyje. Tai padės išvengti nesusipratimų ir nepasitenkinimo, kurie gali kilti dėl skirtingo finansų valdymo suvokimo.
Apgalvotas laisvalaikis ir pramogos
Aktyvus laisvalaikis ir pramogos – neatsiejama kiekvieno jaunuolio gyvenimo dalis, kuriai norisi išleisti daugiausia pinigų. Vis dėlto, pirmiausia susipažinkite, ką siūlo jūsų studijų mokykla. Paprastai universitetai ir kolegijos turi įvairių klubų, į kurių veiklą galima įsilieti nemokamai.
Šokių kolektyvai, chorai, orkestrai, vaidybos ar sporto užsiėmimai – vienos populiariausių po paskaitų siūlomų pramogų. Prisijungę prie jų, tęsite savo pamėgtą veiklą, o gal atrasite naują, kurią seniai troškote išbandyti. Be to, tai vienas iš būdų, kaip susirasti draugų, bendraminčių naujoje aplinkoje.
Siekdami sutaupyti, nepamirškite ir populiarių nuolaidų studentams. Daugelis pardavėjų supranta, kad studentija yra labai imlus, smalsus ir atviras segmentas, kuris turi gana daug laisvo laiko, bet mažiau pajamų, todėl siūlo įvairias nuolaidas. Pasidomėkite, ką siūlo vienas ar kitas sporto klubas studentams, pasinagrinėkite, kada į kino filmą galima gauti pigesnius bilietus.
Taip pat reikėtų vengti klaidos, kai padidėjus finansams, išauga ir nebūtinosios išlaidos. Priprasti prie didelių pinigų galima labai greitai, tačiau, netikėtai pasikeitus finansinei situacijai (netekus stipendijos, darbo ar tėvų paramos), galite skaudžiai nukentėti. Pavyzdžiui, nebegalėsite sau leisti išlaikyti automobilio, nuomotis didesnio buto, įsigyti brangių daiktų ir pan. Toks finansinės padėties pasikeitimas neretai žmonėms sukelia daug streso ir nerimo dėl tolimesnės ateities. Todėl padidėjusią sumą geriau atsidėkite taupymui ir investuokite – toks įprotis bei sukaupta suma gyvenime pravers daug labiau, nei trumpalaikis džiaugsmas ar patogumas.
Daug informacijos apie asmeninių finansų planavimą ir valdymą galima rasti internete ar socialinėje medijoje. Mano patarimas – pasikliaukite tik oficialių institucijų patarimais. O jų pateikia tikrai daug įvairios institucijos – vertingos informacijos galima rasti Lietuvos banko finansinio raštingumo centro, komercinių bankų svetainėse, universitetai siūlo privalomus ar pasirenkamus asmeninių finansų valdymo dalykus. Visa sukaupta informacija pasitarnaus tam, kad įpratę racionaliai elgtis su pinigais nuo pat savo savarankiško finansinio gyvenimo pradžios, pasiklosite pamatus ateičiai, o tai yra svarbiausia, siekiant finansinės gerovės.