Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
J. Rastenis: „Kartais darome neįmanomus dalykus, kurie vėliau pasiteisina“
2024-03-04
J. Rastenis: „Kartais darome neįmanomus dalykus, kurie vėliau pasiteisina“
Šįsyk rubrikoje „Vadovo portretas“, kuri atskleidžia VILNIUS TECH administracijos padalinių ir centrų vadovų asmenybes, vadovavimo principus bei darbo ypatumus, – interviu su VILNIUS TECH Informacinių technologijų ir sistemų centro vadovu dr. Justinu Rasteniu.
– Apibrėžimas. Kokie trys žodžiai Jums asocijuojasi su gero vadovo ar vadovės apibrėžimu?
– Sunku išsirinkti, nes geras vadovas turi turėti daug savybių – gyvenime būna įvairių situacijų, kurias tenka spręsti. Pasirinkčiau šias: lyderystė, motyvatorius, komandos telkėjas.
– Vertybės. Kas Jums svarbu būnant vadovu? Kokiomis vertybėmis ir principais vadovaujatės savo, kaip vadovo, darbe?
– Man svarbu, kaip jaučiasi darbuotojai, nes kai dirbi su motyvuota kolegų komanda – gali kalnus nuversti. Aišku, svarbu ir darbų planavimas, kokybiška, apgalvota veikla.
Visas mūsų darbas susideda iš daugybės mažų užduočių. Jei dirbsi kokybiškai, apgalvotai, nors ir lėčiau, bet nedarydamas klaidų, galiausiai pasieksi daugiau, kadangi nereikės sugrįžti taisyti klaidų. Na, o jei reikės pakartoti, galėsi daryti tokį patį sprendimą kaip ir anksčiau, nes pirmą kartą gerai jį apgalvojai.
– Stiprybės. Kas Jums yra stipri komanda? Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti žmonės, su kuriais sklandžiai siektumėte užsibrėžtų tikslų?
– Stipri komanda yra ta, kuri dirba kaip viena bendra visuma ir kurioje vieni kitus papildo. Manau, kiekvienas darbuotojas turi būti atviras, galvoti apie savo veiksmus, kaip jie gali paveikti ateitį ir visos komandos darbą. Svarbu kalbėtis su kiekvienu, aptarti darbus, kaip išspręsti iškilusias problemas, kaip dar patobulinti sprendimus.
– Komanda. Kaip motyvuojate savo komandą? Gal turite išskirtinių tradicijų ar ritualų komandoje?
– Stengiuosi pastebėti kolegas, kurie auga ir yra iniciatyvūs, kaskart tobulėja. Stengiuosi juos įvertinti, motyvuoti, duoti laisvės tobulėti. Aišku, nepamirštu ir kitų kolegų – su jais kalbamės apie naujus darbus, veiklas, kurios juos motyvuotų.
Išskirtinių tradicijų neturime, bet stengiamės penktadieniais kartu papietauti, būtinai švęsti kiekvieno gimtadienį ar kitas svarbias šventes, nueiti po darbo į boulingą ar kitur – kartu dalintis įspūdžiais, pasibūti ne darbo aplinkoje.
– Iššūkiai. Kas Jums sunkiausia vadovaujant komandai? Gal turite savo sėkmės formulę, kuri padeda suvaldyti sudėtingas situacijas ir sklandžiai organizuoti komandos darbą?
– Vadovaujant sunkiausia, turbūt kaip ir kitiems, kalbėtis ir aiškintis su kolegomis dėl prastai atliekamų darbų. Esu didelis optimistas, todėl stengiuosi ir sudėtingose situacijose atrasti pozityvumo ir tai parodyti kolegoms. Manau, kad nėra situacijų be išeities, ir viskas yra išsprendžiama. Net iš blogos padėties visada galime surasti kelią. Arba po kurio laiko ši išmokta pamoka leidžia pasiekti geresnių rezultatų.
– Ateities projektai. Kokie projektai dabar yra svarbiausi Jūsų komandos darbotvarkėje?
– Turime daug projektų, kurie svarbūs kiekvienam žmogui, todėl išskirti vieną ar kelis – sudėtinga. Man pačiam, šiandien svarbiausi projektai yra universiteto interneto puslapio (www.vilniustech.lt) ir www.mano.vilniustech.lt informacinės sistemos atnaujinimai. Be to – kibernetinio saugumo didinimas, dviguba autentifikacija, kibernetinių atakų tyrimai, kibernetinių mokymų kurso paleidimas.
– Inovacijos. Kiek dėmesio su komanda skiriate naujų galimybių paieškai, inovacijų ir naujų technologijų integravimui?
– IT to net nereikia ieškoti, nes mus kasdien pasiekia inovacijos, naujos technologijos. IT niekada nestovi vietoje, mes mokomės, tobulėjame kiekvieną dieną. Man patinka inovacijos, išmėginti kažką naujo, bet tuo pačiu mėgstu ir tai, kas puikiai veikia jau daug metų.
– (Ne) Sėkmės istorija. Kokia ypatinga savo sėkmės, o gal ir nesėkmės, istorija galite pasidalinti su VILNIUS TECH bendruomene? Kokias pamokas išmokote ateičiai?
– Universitete dirbu jau daugiau kaip 17 metų, tad istorijų turiu daug – tiek sėkmių, tiek nesėkmių. Gal didžiausios (ne)sėkmės istorijos buvo mėginant suvaldyti kritines situacijas, kurios nutikdavo pirmą kartą ir nebūtinai buvo susijusios su IT. Teko susidurti su elektros dingimu, kai lauke – pūga, o tu 22 valandą, slidinėdamas gatve, leki į universitetą tikrinti, kas nutiko. Arba istorija, kai trūko vandens vamzdis, kai liejo mūsų patalpas ir reikėjo tai suvaldyti. Gal ypatingiausia istorija ta, kai patyrėme kibernetinę ataką. Daug serverių neveikė, reikėjo viską atstatyti. Prireikė žaibiškų sprendimų, komandos susitelkimo ir dviejų parų darbo, per kurias atstatėme pagrindines universiteto IT sistemas. Manau, ne man vienam ši istorija buvo pamoka, kaip reikia veikti kritinėse situacijose. Tikiuosi, kad skaitantieji šį straipsnį susimąstys, kokius namų darbus dar reikia pasidaryti, kad taip nebenutiktų.
– Pasirinkimai. Kodėl pasirinkote VILNIUS TECH? Ar jaučiatės VILNIUS TECH komandos dalimi?
– Universitetą pasirinkau dar būdamas labai jaunas, kai supratau, kad studijuoti ir kažkur kitur dirbti vienu metu negalėsiu, tad reikia įsidarbinti universitete. Tikrai jaučiuosi VILNIUS TECH komandos dalimi. Man patinka kasmet išleisti studentus ir vėl sulaukti naujų, kurie kas kartą būna vis kitokie, kasmet turime kažką naujo, su kuo galime pradėti dirbti ir nebūtinai taip pat, kaip dirbome anksčiau. Džiaugiuosi, kad esu akademinio pasaulio dalis, nes visada esame kūrybiški ir kartais darome neįmanomus dalykus, kurie vėliau pasiteisina.
– Herojus. Į kokį herojų vaikystėje lygiavotės? Kodėl?
– Turbūt, kaip ir daugelis vaikų, man patiko superherojai, tokie kaip Batman’as, Superman’as, nes jie gelbėjo žmones nuo blogiečių ir padėjo silpniesiems.
– Poilsis. Kas Jums padeda pailsėti po intensyvios darbo dienos?
– Pailsėti padeda buvimas su šeima, taip pat fizinė veikla, kuri leidžia dirbti kūnui, o ne galvai. Taip pat mėgstu kažką konstruoti, ardyti, taisyti, statyti.
– Augimas. Kokią knygą, filmą ar spektaklį rekomenduotumėte VILNIUS TECH bendruomenei?
– Man patinka fantastiniai, detektyviniai filmai, nors pasižiūriu ir kitus žanrus. Tikrai rekomenduočiau nenuspėjamo siužeto filmą „Žmogžudystė Rytų eksprese“. Be abejo, rekomenduoju pamatyti, koks stiprus yra žmogus ir kiek valios jis gali turėti –
Aurimo Valujavičiaus filme „Irklais per Atlantą“.
Rekomenduoju apsilankyti A. Cholinos šokio spektakliuose, kurie gali nustebinti savo siužetu, humoro akcentais. Atrodytų, kad spektaklis kiekvieną kartą turi būti toks pats, tačiau iš tiesų galima kasmet eiti į tą patį spektaklį ir jis gali pasirodyti visai kitoks – juk keičiasi aktoriai, kurių kiekvienas kitaip įsikūnija į personažą.
– Patarimas. Ką patartumėte jaunam žmogui, dar tik pradedančiam karjerą? Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
– Patarčiau visuomet dirbti visu 100 procentų, stengtis padaryti maksimaliai gerai. Nedaryti, kad tik padarytum darbą, nepaisant, ar gautas rezultatas teisingas. Visada, kiek įdėsite pastangų, tokį rezultatą ir gausite. Kuo daugiau pastangų – tuo daugiau rezultatų.
Tekstą parengė VILNIUS TECH Viešosios komunikacijos direkcijos vidinės komunikacijos projektų vadovė Milda Mockūnaitė-Vitkienė pagal ITSC vadovo dr. Justino Rastenio pateiktus atsakymus.
Nuotraukos Alekso Jauniaus.
Tekstą parengė VILNIUS TECH Viešosios komunikacijos direkcijos vidinės komunikacijos projektų vadovė Milda Mockūnaitė-Vitkienė pagal ITSC vadovo dr. Justino Rastenio pateiktus atsakymus.
Nuotraukos Alekso Jauniaus.