Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Minima Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena
2022-04-26
Minima Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena
Kas yra intelektinė nuosavybė?
Intelektinė nuosavybė – teisinė sąvoka, nurodanti protinio darbo rezultatą, kuriam yra taikomos išskirtinės teisės. Intelektinė nuosavybė reiškia proto (intelektinius) kūrinius, tokius kaip: išradimai, literatūros ir meno kūriniai, dizaino ir komercijoje naudojami simboliai, pavadinimai ar vaizdai.
Įstatymai saugo intelektinės nuosavybės teisę, pavyzdžiui, patentai, autorių teisės ir prekių ženklai – tai leidžia žmonėms pelnyti pripažinimą arba gauti finansinės naudos iš to, ką jie išrado ar sukūrė. Intelektinės nuosavybės sistema siekiama puoselėti aplinką, kurioje klestėtų kūrybiškumas ir inovacijos išlaikant tinkamą pusiausvyrą tarp novatorių interesų ir platesnio visuomenės intereso.
Intelektinė nuosavybė ir jaunimas: inovacijos geresnei ateičiai
Kiekvieną balandžio 26 d. minima Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena, kad sužinotume apie intelektinės nuosavybės teisių vaidmenį skatinant naujoves ir kūrybiškumą. 2022 metais akcentuojamas didžiulis jaunų žmonių potencialas ieškoti naujų ir geresnių sprendimų, padedančių pereiti prie tvarios ateities. Šiais metais Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos tema yra „Intelektinė teisė ir jaunimas: inovacijos geresnei ateičiai“. Plačiau apie tai skaitykite >>>
2022 m. Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena – tai galimybė jauniems žmonėms sužinoti, kaip intelektinės nuosavybės teisės gali padėti siekti jų tikslų, padėti įgyvendinti idėjas, generuoti pajamas, kurti darbo vietas ir daryti teigiamą poveikį juos supančiam pasauliui. Turėdami intelektinės nuosavybės teises, jaunuoliai gali naudotis kai kuriomis pagrindinėmis priemonėmis, kurių jiems reikia siekiant įgyvendinti savo ambicijas.
Kviečiame susipažinti su 2021 m. VILNIUS TECH išradimais
Europos patentų biure EPO įregistruoti patentai
Hail simulator for testing solar cells and operation method thereof = Hagelsimulator für Solarzellen und Verfahren dazu. EP 3667904 B1. 2021-05-19. išradėjai: Vytautas Makarskas, Martynas Kriščiūnas, Algimantas Rotmanas, Artūras Kilikevičius, Mindaugas Jurevičius.
Santrauka: The invention relates to a hail simulator for testing solar cells and a method to simulate the impact of atmospheric precipitation, for example, hail on the solar cell’s surface. The device and method are to be used to test the resistance of the solar modules to atmospheric precipitation, and may also be used for other purposes where simulations of similar rhythmic or chaotic impact series on the surface are required. The document KR101238235B is a relevant prior art.
Lietuvos patentų biure įregistruoti patentai
Optinio spindulio intensyvumo valdymo sistema su pjezoelektrine pavara = Optical beam intensity control system with piezoelectric actuator. Patento Nr. LT 6796 B. 2021-01-25 / išradėjai: Piotr Vasiljev, Dalius Mažeika, Vytautas Jūrėnas, Sergejus Borodinas, Regimantas Bareikis, Vytautas Ostaševičius, Genadijus Kulvietis
Santrauka: Šis išradimas yra optinio spindulio intensyvumo valdymo sistema su pjezoelektrine pavara, pasižyminti valdymo tikslumu, dinaminėmis charakteristikomis bei išplėstu funkcionalumu. Sistemą sudaro pjezopavara (3), sukanti šviesos intensyvumą keičiantį e lementą (5), šviesos intensyvumo jutiklis (25) ir valdiklis-generatorius (10). Gali papildomai būti naudojami spindulį kreipiantys veidrodžiai (2) ir lęšiai (21). Pjezopavara (3) yra simetrinio bimorfinio tipo ir ją sudaro du siauresni plonasieniai pjezoelektriniai žiedai (11) pritvirtinti koncentriškai prie platesnio tampraus plonasienio žiedo formos disko (7), kurio vidinės dalies paviršius perforuotas pailgomis kiaurymėmis (8), nukreiptomis smailiu kampu į cilindro (6) paviršiaus sudaromąją. Prie cilindro (6) išorinio paviršiaus tampriai prispaustas rotorius (4) su šviesos intensyvumą keičiančiu elementu (5). Pjezoelektrinė pavara (3) suka šviesos intensyvumą keičiantį elementą (5), deformuojant diską (7) radialine kryptimi. Pavaros (3) funkcionalumas praplečiamas spindulio šviesos srauto tankio reguliavimo galimybe, jei prie disko (7) išorinės dalies yra pritvirtinamas optinis lęšis (21) taip, kad jo optinė ašis sutaptų su disko (7) simetrijos ašimi ir su pjezoelektrinė pavara ( 3) galėtų judėti kartu su lęšiu išilgai savo optinės ašies, kai diske (7) sukuriamos simetrinės lenkimo deformacijos išilgai optinės ašies (24).
Atliekų dugno plenų ir šlako panaudojimo degimo proceso dujų valymui būdas = A method of using bottom ash and slag for cleaning combustion gases. Patento Nr. LT 6798 B. 2021-02-10 / išradėjai: Saulius Vasarevičius, Jurgita Seniūnaitė.
Santrauka: Išradimas skirtas dujinių teršalų valymo būdui, konkrečiai – atliekų dugno pelenų ir šlako sorbcijos procesui, siekiant sumažinti anglies dioksido (CO2) koncentracijas dujiniuose degimo produktuose. Išradimo tikslas – sukurti degimo proceso dujinių teršalų (CO2) valymo (mažinimo) būdą, panaudojant atliekų deginimo dugno pelenus ir šlaką, kaip efektyvų sorbcinio filtro užpildą, kurį po eksploatacijos galima būtų naudoti civilinėje inžinerijoje. Ši technologija turi du pagrindinius privalumus: iš dujų yra pašalinamas nepageidaujamas anglies dvideginis; reaguojant kalcio oksidui (CaO), anglies dvideginiui (CO2) ir vandens garams (H2O) vyksta karbonizacijos reakcija, kurios metu susidaro netirpus kalcio karbonatas (CaCO3), kuris dugno pelenų ir šlako stabilizavimo procese tarnauja kaip rišiklis, neleisdamas išsiplauti sunkiesiems metalams. Metodui naudoja atliekų deginimo dugno pelenus ir šlaką, kaip sorbcinę medžiagą; dugno pelenuose ir šlake kalcio oksido (CaO2) koncentracija yra ne mažesnė nei 20 %; dugno pelenų ir šlako dalelių dydis 0-11,2 mm, o drėgnis 20 %.
Akvaplanavimą ir triukšmą mažinančios kelio dangos asfalto mišiniai ir taikymo technologinis procesas = Asphalt mixtures for aquaplaning and noise-reducing road surface and technological process of application. Patento Nr. LT 6799 B. 2021-02-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Ovidijus Šernas, Viktoras Vorobjovas, Dovydas Skrodenis.
Santrauka: Išradimas priklauso statybos pramonės sričiai, tiksliau asfalto mišiniams, kuriems keliami padidinti vandens drenavimo, triukšmo mažinimo lygio ir ilgalaikiškumo reikalavimai. Išradimo tikslas – sukurti akvaplanavimą ir triukšmą mažinančius asfalto dangos mišinius skirtus vieno ir dviejų sluoksnių tipo dangoms bei jų įrengimo ir eksploatacijos technologinius procesus. Akvaplanavimą ir triukšmą mažinantys asfalto mišiniai, kurių sudėtį apima užpildų mišinys iš frakcionuotos skaldos, mineralinių miltelių, sukibimą gerinančio priedo, celiuliozės pluošto ir polimerais modifikuoto bitumo, b e s i s k i r i a n t y s ne taikomomis užpildų kategorijomis, o konkrečiomis užpildo savybių reikšmėmis. Asfalto dangos konstrukcijų įrengimo technologinis procesas besiskiriantis tuo, kad prieš asfalto sluoksnių mišinių tiekimą į objektą nustatomos ir įvertinamos jų funkcinės savybės bei jų atitikimas reikalavimams.
Įrenginys orui iš pastato traukti su stoginiu turboventiliatoriumi, turintis oro kaupyklą su kaupyklos turboventiliatoriumi ir pastato vėdinimo būdas naudojant tokį įrenginį = Device with a roof turbofan for extracting the air from a building having an air tank with a turbofan thereof and method of building ventilation with such device. Patento Nr. LT 6800 B. 2021-02-25 / išradėjai: Vytautas Martinaitis, Juozas Bielskus, Violeta Motuzienė, Giedrė Streckienė, Dovydas Rimdžius.
Santrauka: Aprašymu pateikiama įrenginio su stoginiu turboventiliatoriumi konstrukcija ir veikimo būdas, leidžiantis užtikrinti oro kaitą pastate vėjui nepakankamai sukant stoginį turboventiliatorių. Įrenginys turi mažiausiai tokius elementus: stoginį turbovent iliatorių, daugiapakopę krumplinę perdavą, skriemulį, kintamo tūrio oro kaupyklą, oro pasiurbimo vožtuvą ir kaupyklos turboventiliatorių. Stoginio turboventiliatoriaus sukimosi ašis per sankabą ir veleną yra sujungta su daugiapakope krumpline perdava , kuri troseliu per skriemulį sujungta su oro kaupykla. Kai vėjo sukamo stoginio turboventiliatoriaus kuriama oro kaita pastate yra didesnė, nei būtina, daugiapakopė krumplinė perdava kelia į viršų oro kaupyklos svarmenį ir per oro pasiurbimo vožtuvą oro kaupyklą užpildo oru. Kai vėjas nepakankamai ar visai nesuka stoginio turboventiliatoriaus, o pastate reikalinga oro kaita, kaupyklos svarmuo krenta žemyn ir krisdamas slegia orą, kuris iš oro kaupyklos patenka į oro kaupyklos turboventiliatori ų. Oro kaupyklos turboventiliatorius išleisdamas orą pradeda suktis ir siurbia orą iš pastato. Šviežias oras patenka į pastatą pro oro pritekėjimo angas. Šiam išradimui nereikalinga elektros energija.
Universalus slėgio, jėgos ir įtempių jutiklis = Universal pressure, compressive force and stress sensor. Patento Nr. LT 6804 B. 2021-03-10 / išradėjai: Vytautas Bučinskas, Ernestas Šutinys, Čerškus, Aurimas Čerškus.
Santrauka: Išradimas skirtas gniuždymo jėgai matuoti automobilio pakaboje, matuoti ir registruoti slėgį hidraulinėje sistemoje, pastato betoninių ir gelžbetoninių konstrukcijų, krosnių, betoninių kelių įtempiams nustatyti matuojant jutiklio varžą. Išradime pasiūlyta jutiklio konstrukcija ir jautrioji medžiaga. Išradimo tikslas – sukurti naują universalų slėgio, jėgos ar įtempių jutiklį, skirtą naudoti mechatroninėse sistemose, betoninių konstrukcijų įtempių nustatymą džiovinimo ir eksploatacijos metu, dinaminio poveikio konstrukcijoms vertinti. Čia pateiktas jutiklis leidžia tirti minėtas sistemas remiantis kiekvieno elemento koordinatės pokyčiu laikui bėgant. Šių sistemų dinaminės charakteristikos gaunamos jutikliu išmatavus džiovinamos betoninės konstrukcijos ar amortizatoriaus judesius varžos pokytį esantį konstrukcijos viduje.
Asfalto dangos konstrukcijų projektavimo modeliu sumodeliuota dangos konstrukcija ir jos taikymo technologinis procesas = Pavement structure based on asphalt pavement design model and its application technological process. Patento Nr. LT 6805 B. 2021-03-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Rita Kleizienė. Patento Nr. LT 6805 B. 2021-03-10.
Santrauka: Išradimas susijęs su statybos pramone, konkrečiai su kelių tiesimu. Pateikiama asfalto dangos konstrukcija, kuri taikoma dinamiškos transporto apkrovos ir besikeičiančio klimato sąlygomis ir kuriai keliami griežtesni patvarumo reikalavimai. Išradimo tikslas - naudojant asfalto dangos projektavimo modelį ViaStructura suprojektuoti kelio dangos konstrukciją ir technologinį jos pritaikymo procesą. Dangos konstrukcijų ir dalinių sluoksnių modelyje atsižvelgiama į transporto priemonių ašių apkrovas ir oro temperatūros poveikį. Asfalto dangos konstrukcija, susidedanti iš asfalto dėvimojo sluoksnio, asfalto surišto sluoksnio, asfalto pagrindo sluoksnio ir nesurištų mineralinių medžiagų sluoksnio, išsiskiria tuo, kad sluoksnių storiai buvo optimizuoti atsižvelgiant į medžiagų mechanines savybes, transporto priemonės ašies apkrovą ir dangos konstrukciją, Ilgaamžiškumas buvo patikrintas individualaus dizaino modeliu ViaStructura, atsižvelgiant į temperatūros ir apkrovų spektrų efektus.
Kompozitinis modulis pėsčiųjų ir dviratininkų eismo zonoms bei jo montavimo būdas = Composite module for pedestrian and bicycle traffic zones and its building method. Patento Nr. LT 6806 B. 2021-03-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Judita Gražulytė, Ovidijus Šernas, Aja Tumavičė.
Santrauka: Išradimo tikslas yra sukurti asfalto-betono kompozitinius modulius (plokštes), skirtus šaligatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų dangoms įrengti, pasižyminčius specifiniais reikalavimais matmenims, patogiu ir greitu įrengimu ar pakeitimu, ilgalaikiškumu, atsparumu slydimui, komfortišku eismo atžvilgiu ir nedidele savikaina. Asfalto-betono kompozitinis modulis (plokštė), sudarytas iš 65 mm cementbetonio modulio (plokštė) sluoksnio (2), kuris pagamintas iš įprasto C30/37-C40/50 gniuždymo stiprio klasė s cementbetonio į jį pridedant 0,6-1,1 kg/m³ mikro fibrų (pvz., 0,8 kg/m³) ir 3-5 kg/m³ makro fibrų (pvz., 4 kg/m³), įrengto ant įprasto pagrindo (nesurištojo pagrindo sluoksnio, hidrauliniu arba bituminiu rišikliu surištojo pagrindo) sluoksnio (3), užtikrinant statinį deformacijos modulį ne mažesnį kaip 100 MPa bei sutankinimo koeficientą ne mažesnį kaip 100%, besiskiriantis tuo, kad ant cementbetonio modulio (plokštės) yra įrengiamas slidumą mažinantis asfalto mišinio sluoksnis (1), asfalto-betono kompozitinio moduliai (plokštės) yra 4 dydžių, siūlės tarp modulių (plokščių) yra užpildomos sandarikliais
Pjezoelektrinė sukamojo judesio pavara ir jos tvirtinimo būdas = Piezoelectric rotary motion drive and mounting method thereof. LT 6807 B. 2021-03-10 / išradėjai: Dalius Mažeika, Andrius Čeponis.
Santrauka: Išradimas skirtas sukurti mažų gabaritų, pjezoelektrinę pavarą, sukuriančią sukamąjį rotoriaus judesį bei tinkamą montuoti kartu su elektronikos komponentais spausdintinėje plokštėje (angl. printed circuit board - PCB) ar įrenginiuose, kuriuose pavarai montuoti skirtas tūris yra ribotas. Pjezoelektrinė pavara sudaryta iš tampriai tarpusavyje sujungtų trijų metalinių stačiakampių plokštelių (5), kurių išilginės simetrijos ašys sudaro 120° kampą, o plokštelių (5) išilginės simetrijos ašyje ir sujungimo vietose padarytos pailgos išpjovos (15, 16), sumažinančios konstrukcijos struktūrinį standumą ir leidžiančios padidinti sukimo virpesių amplitudes. Ant kiekvienos metalinės plokštelės (5) viršutinio ir apatinio plokščio paviršiaus priklijuotos keturios pjezokeramikos plokštelės (7), poliarizuotos storio kryptimi. Plokštelių (5) susijungimo centre yra padaryta apskritimo formos kiaurymė (17), kurios paviršius veikia kaip kontakto zona (20), o prie kiaurymės (17) viršutinio ir apatinio paviršiaus spyruokle (1) prispaustas dvipusis rotorius (2, 3). Laisvuosiuose plokštelių (5) galuose sukonstruotos „T“-formos strypinės pakabos. Pakabose strypų (11) profiliai modifikuoti cilindrinėmis išpjovomis, sumažinančiomis strypų standumą ir pjezoelektrinės pavaros mechaninių virpesių slopinimą, atsirandantį dėl pavaros standaus tvirtinimo prie korpuso (4). Pjezoelektrinė pavara žadinama trimis harmoniniais signalais (13), kurių fazių skirtumas (2/3)π. Rotoriaus (2, 3) sukimosi kryptis keičiama keičiant dviejų signalų fazes per (2/3)π.
Atviros tekstūros cementbetonio mišinys lengvojo transporto dominavimo eismo zonoms = Open-textured cement-concrete mix for light traffic dominance areas. Patento Nr. LT 6823 B. 2021-06-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Ovidijus Šernas, Judita Gražulytė.
Santrauka: Išradimas priklauso statybos pramonės sričiai, tiksliau cementbetonio mišiniams, kuriems keliami padidinti atsparumo slydimui ir ilgalaikiškumo reikalavimai. Išradimo tikslas – sukurti atviros cementbetonio mišinį, skirtą lengvojo transporto eismo dominavimo zonų dangos dėvimajam atviros tekstūros sluoksniui įrengti, pasižymintį geromis mechaninėmis ir eksploatacinėmis savybėmis. Atviros tekstūros cementbetonio mišinys, į kurio sudėtį įeina užpildų mišinys iš frakcionuotos skaldos ir smėlio, cementas, vanduo ir betono plastiklis, b e s i s k i r i a n t i s tuo, kad užpildų mišinį sudaro 2-5 mm granito skaldos frakcija bei 0-2 mm smėlio frakcija, kai komponentų santykis masės % yra: 2-5 mm granito skaldos frakcija - 50,0-65,0; 0-2 mm smėlio frakcija - 10,0-25,0; cementas - 15,0-20,0; betono plastiklis - 0,04-0,20; vanduo - 5,0-10,0
Pjezoelektrinė sukamojo-slenkamojo judesio pavara = Piezoelectric rotory-sliding motion drive. Patento Nr. LT 6842 B. 2021-08-25. / išradėjai: Dalius Mažeika, Andrius Čeponis.
Santrauka: Išradimas skirtas sukurti mažų gabaritų pjezoelektrinę pavarą, sukuriančią varomosios grandies nepriklausomą sukamąjį judesį apie dvi ašis arba slenkamąjį judesį plokštumoje ir tinkamą montuoti spausdintinėje plokštėje. Pjezoelektrinė pavara sudaryta iš trijų tampriųjų plokštelių (1) tarpusavyje tampriai sujungtų žiedu (8) ir išdėstytų taip, kad plokštelių išilginės simetrijos ašys tarpusavyje sudaro 120° kampus, o ant plokštelių viršutinio ir apatinio plokščio paviršiaus priklijuotos pjezoelektrinės plokštelės (2), poliarizuotos storio kryptimi. Ant kiekvienos iš tampių plokštelių (1) patalpintas didelio standumo strypas (3), kurio laisvas viršutinis paviršius kontaktuoja su slystamai prispaustu sferiniu rotoriumi (7) arba plokščiu slankikliu (12). Varomosios grandies sukamasis judesys apie dvi ašis arba slenkamasis judesys plokštumoje gaunamas žadinant pjezoelektrines plokšteles (2) harmoniniu arba nesimetriniu kintamos trukmės elektriniu signalu, kurio dažnis artimas plokštelės lenkimo virpesių rezonansiniam dažniui. Pavaros dinaminės charakteristikos didinamos, kai sujungimo žiedo (8) matmenys parenkami taip, kad tamprių plokštelių (1) lenkimo virpesių ir sujungimo žiedo (8) radialinių virpesių rezonansiniai dažniai sutaptų arba būtų artimi, o pavaros tvirtinimo vietos sutampa su sujungimo žiedo (8) radialinių virpesių mazgais.
Pjezoelektrinė sukamojo-slenkamojo judesio pavara = Piezoelectric rotary-sliding motion drive. Patento Nr. LT 6867 B. 2021-11-25 / išradėjai: Dalius Mažeika, Andrius Čeponis.
Santrauka: Išradimas skirtas sukurti plokščią pjezoelektrinę pavarąį, sukuriančią varomosios grandies sukamąjį arba slenkamąjį judesį išilgai ašies. Pjezoelektrinė pavara sudaryta iš keturių metalinių stačiakampių plokštelių, tampriai statmenai tarpusavyje sujungtų trapecinės formos strypais ir ant kurių viršutinio ir apatinio plokščio paviršiaus priklijuotos keturios pjezokeramikos plokštelės, poliarizuotos storio kryptimi. Strypų susijungimo taške yra padaryta apskritimo formos kiaurymė, prie kurios viršutinio ir apatinio paviršiaus spyruokle prispaustas dvipusis rotorius arba statmenai montuojamas didelio standumo strypas, išilgai kuriuo juda slankiklis. Strypai atlieka bangolaidžių funkciją perduodant ir transformuojant pjezoelektrinių bimorfinių plokštelių lenkimo virpesius į rotoriaus sukamąjį arba slankiklio slenkamąjį judesį. Sukamasis arba slenkamasis varomosios grandies judesio tipas gaunamas naudojant skirtingas vykdiklio lenkimo virpesių modas, kurios sužadinamos harmoniniais arba nesimetriniais elektriniais signalais. Sukimo judesiui sužadinti gali būti naudojamos trys žadinimo schemos, o slenkamajam judesiui viena schema. Pakeitus žadinimo signalų fazes, gaunamas reversinis judesys. Pjezoelektrinė pavara gali būti pritaikyta montuoti į spausdintinę plokštę bei montuojamas mechatronikos įrenginiuose, kuriuose pavarai skirtas tūris yra ribotas.
Daugiau informacijos apie VILNIUS TECH išradimus galite rasti VILNIUS TECH virtualiojoje bibliotekoje, įvedę išradimo pavadinimą ir autorių.
Intelektinė nuosavybė – teisinė sąvoka, nurodanti protinio darbo rezultatą, kuriam yra taikomos išskirtinės teisės. Intelektinė nuosavybė reiškia proto (intelektinius) kūrinius, tokius kaip: išradimai, literatūros ir meno kūriniai, dizaino ir komercijoje naudojami simboliai, pavadinimai ar vaizdai.
Įstatymai saugo intelektinės nuosavybės teisę, pavyzdžiui, patentai, autorių teisės ir prekių ženklai – tai leidžia žmonėms pelnyti pripažinimą arba gauti finansinės naudos iš to, ką jie išrado ar sukūrė. Intelektinės nuosavybės sistema siekiama puoselėti aplinką, kurioje klestėtų kūrybiškumas ir inovacijos išlaikant tinkamą pusiausvyrą tarp novatorių interesų ir platesnio visuomenės intereso.
Intelektinė nuosavybė ir jaunimas: inovacijos geresnei ateičiai
Kiekvieną balandžio 26 d. minima Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena, kad sužinotume apie intelektinės nuosavybės teisių vaidmenį skatinant naujoves ir kūrybiškumą. 2022 metais akcentuojamas didžiulis jaunų žmonių potencialas ieškoti naujų ir geresnių sprendimų, padedančių pereiti prie tvarios ateities. Šiais metais Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos tema yra „Intelektinė teisė ir jaunimas: inovacijos geresnei ateičiai“. Plačiau apie tai skaitykite >>>
2022 m. Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena – tai galimybė jauniems žmonėms sužinoti, kaip intelektinės nuosavybės teisės gali padėti siekti jų tikslų, padėti įgyvendinti idėjas, generuoti pajamas, kurti darbo vietas ir daryti teigiamą poveikį juos supančiam pasauliui. Turėdami intelektinės nuosavybės teises, jaunuoliai gali naudotis kai kuriomis pagrindinėmis priemonėmis, kurių jiems reikia siekiant įgyvendinti savo ambicijas.
Kviečiame susipažinti su 2021 m. VILNIUS TECH išradimais
Europos patentų biure EPO įregistruoti patentai
Hail simulator for testing solar cells and operation method thereof = Hagelsimulator für Solarzellen und Verfahren dazu. EP 3667904 B1. 2021-05-19. išradėjai: Vytautas Makarskas, Martynas Kriščiūnas, Algimantas Rotmanas, Artūras Kilikevičius, Mindaugas Jurevičius.
Santrauka: The invention relates to a hail simulator for testing solar cells and a method to simulate the impact of atmospheric precipitation, for example, hail on the solar cell’s surface. The device and method are to be used to test the resistance of the solar modules to atmospheric precipitation, and may also be used for other purposes where simulations of similar rhythmic or chaotic impact series on the surface are required. The document KR101238235B is a relevant prior art.
Lietuvos patentų biure įregistruoti patentai
Optinio spindulio intensyvumo valdymo sistema su pjezoelektrine pavara = Optical beam intensity control system with piezoelectric actuator. Patento Nr. LT 6796 B. 2021-01-25 / išradėjai: Piotr Vasiljev, Dalius Mažeika, Vytautas Jūrėnas, Sergejus Borodinas, Regimantas Bareikis, Vytautas Ostaševičius, Genadijus Kulvietis
Santrauka: Šis išradimas yra optinio spindulio intensyvumo valdymo sistema su pjezoelektrine pavara, pasižyminti valdymo tikslumu, dinaminėmis charakteristikomis bei išplėstu funkcionalumu. Sistemą sudaro pjezopavara (3), sukanti šviesos intensyvumą keičiantį e lementą (5), šviesos intensyvumo jutiklis (25) ir valdiklis-generatorius (10). Gali papildomai būti naudojami spindulį kreipiantys veidrodžiai (2) ir lęšiai (21). Pjezopavara (3) yra simetrinio bimorfinio tipo ir ją sudaro du siauresni plonasieniai pjezoelektriniai žiedai (11) pritvirtinti koncentriškai prie platesnio tampraus plonasienio žiedo formos disko (7), kurio vidinės dalies paviršius perforuotas pailgomis kiaurymėmis (8), nukreiptomis smailiu kampu į cilindro (6) paviršiaus sudaromąją. Prie cilindro (6) išorinio paviršiaus tampriai prispaustas rotorius (4) su šviesos intensyvumą keičiančiu elementu (5). Pjezoelektrinė pavara (3) suka šviesos intensyvumą keičiantį elementą (5), deformuojant diską (7) radialine kryptimi. Pavaros (3) funkcionalumas praplečiamas spindulio šviesos srauto tankio reguliavimo galimybe, jei prie disko (7) išorinės dalies yra pritvirtinamas optinis lęšis (21) taip, kad jo optinė ašis sutaptų su disko (7) simetrijos ašimi ir su pjezoelektrinė pavara ( 3) galėtų judėti kartu su lęšiu išilgai savo optinės ašies, kai diske (7) sukuriamos simetrinės lenkimo deformacijos išilgai optinės ašies (24).
Atliekų dugno plenų ir šlako panaudojimo degimo proceso dujų valymui būdas = A method of using bottom ash and slag for cleaning combustion gases. Patento Nr. LT 6798 B. 2021-02-10 / išradėjai: Saulius Vasarevičius, Jurgita Seniūnaitė.
Santrauka: Išradimas skirtas dujinių teršalų valymo būdui, konkrečiai – atliekų dugno pelenų ir šlako sorbcijos procesui, siekiant sumažinti anglies dioksido (CO2) koncentracijas dujiniuose degimo produktuose. Išradimo tikslas – sukurti degimo proceso dujinių teršalų (CO2) valymo (mažinimo) būdą, panaudojant atliekų deginimo dugno pelenus ir šlaką, kaip efektyvų sorbcinio filtro užpildą, kurį po eksploatacijos galima būtų naudoti civilinėje inžinerijoje. Ši technologija turi du pagrindinius privalumus: iš dujų yra pašalinamas nepageidaujamas anglies dvideginis; reaguojant kalcio oksidui (CaO), anglies dvideginiui (CO2) ir vandens garams (H2O) vyksta karbonizacijos reakcija, kurios metu susidaro netirpus kalcio karbonatas (CaCO3), kuris dugno pelenų ir šlako stabilizavimo procese tarnauja kaip rišiklis, neleisdamas išsiplauti sunkiesiems metalams. Metodui naudoja atliekų deginimo dugno pelenus ir šlaką, kaip sorbcinę medžiagą; dugno pelenuose ir šlake kalcio oksido (CaO2) koncentracija yra ne mažesnė nei 20 %; dugno pelenų ir šlako dalelių dydis 0-11,2 mm, o drėgnis 20 %.
Akvaplanavimą ir triukšmą mažinančios kelio dangos asfalto mišiniai ir taikymo technologinis procesas = Asphalt mixtures for aquaplaning and noise-reducing road surface and technological process of application. Patento Nr. LT 6799 B. 2021-02-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Ovidijus Šernas, Viktoras Vorobjovas, Dovydas Skrodenis.
Santrauka: Išradimas priklauso statybos pramonės sričiai, tiksliau asfalto mišiniams, kuriems keliami padidinti vandens drenavimo, triukšmo mažinimo lygio ir ilgalaikiškumo reikalavimai. Išradimo tikslas – sukurti akvaplanavimą ir triukšmą mažinančius asfalto dangos mišinius skirtus vieno ir dviejų sluoksnių tipo dangoms bei jų įrengimo ir eksploatacijos technologinius procesus. Akvaplanavimą ir triukšmą mažinantys asfalto mišiniai, kurių sudėtį apima užpildų mišinys iš frakcionuotos skaldos, mineralinių miltelių, sukibimą gerinančio priedo, celiuliozės pluošto ir polimerais modifikuoto bitumo, b e s i s k i r i a n t y s ne taikomomis užpildų kategorijomis, o konkrečiomis užpildo savybių reikšmėmis. Asfalto dangos konstrukcijų įrengimo technologinis procesas besiskiriantis tuo, kad prieš asfalto sluoksnių mišinių tiekimą į objektą nustatomos ir įvertinamos jų funkcinės savybės bei jų atitikimas reikalavimams.
Įrenginys orui iš pastato traukti su stoginiu turboventiliatoriumi, turintis oro kaupyklą su kaupyklos turboventiliatoriumi ir pastato vėdinimo būdas naudojant tokį įrenginį = Device with a roof turbofan for extracting the air from a building having an air tank with a turbofan thereof and method of building ventilation with such device. Patento Nr. LT 6800 B. 2021-02-25 / išradėjai: Vytautas Martinaitis, Juozas Bielskus, Violeta Motuzienė, Giedrė Streckienė, Dovydas Rimdžius.
Santrauka: Aprašymu pateikiama įrenginio su stoginiu turboventiliatoriumi konstrukcija ir veikimo būdas, leidžiantis užtikrinti oro kaitą pastate vėjui nepakankamai sukant stoginį turboventiliatorių. Įrenginys turi mažiausiai tokius elementus: stoginį turbovent iliatorių, daugiapakopę krumplinę perdavą, skriemulį, kintamo tūrio oro kaupyklą, oro pasiurbimo vožtuvą ir kaupyklos turboventiliatorių. Stoginio turboventiliatoriaus sukimosi ašis per sankabą ir veleną yra sujungta su daugiapakope krumpline perdava , kuri troseliu per skriemulį sujungta su oro kaupykla. Kai vėjo sukamo stoginio turboventiliatoriaus kuriama oro kaita pastate yra didesnė, nei būtina, daugiapakopė krumplinė perdava kelia į viršų oro kaupyklos svarmenį ir per oro pasiurbimo vožtuvą oro kaupyklą užpildo oru. Kai vėjas nepakankamai ar visai nesuka stoginio turboventiliatoriaus, o pastate reikalinga oro kaita, kaupyklos svarmuo krenta žemyn ir krisdamas slegia orą, kuris iš oro kaupyklos patenka į oro kaupyklos turboventiliatori ų. Oro kaupyklos turboventiliatorius išleisdamas orą pradeda suktis ir siurbia orą iš pastato. Šviežias oras patenka į pastatą pro oro pritekėjimo angas. Šiam išradimui nereikalinga elektros energija.
Universalus slėgio, jėgos ir įtempių jutiklis = Universal pressure, compressive force and stress sensor. Patento Nr. LT 6804 B. 2021-03-10 / išradėjai: Vytautas Bučinskas, Ernestas Šutinys, Čerškus, Aurimas Čerškus.
Santrauka: Išradimas skirtas gniuždymo jėgai matuoti automobilio pakaboje, matuoti ir registruoti slėgį hidraulinėje sistemoje, pastato betoninių ir gelžbetoninių konstrukcijų, krosnių, betoninių kelių įtempiams nustatyti matuojant jutiklio varžą. Išradime pasiūlyta jutiklio konstrukcija ir jautrioji medžiaga. Išradimo tikslas – sukurti naują universalų slėgio, jėgos ar įtempių jutiklį, skirtą naudoti mechatroninėse sistemose, betoninių konstrukcijų įtempių nustatymą džiovinimo ir eksploatacijos metu, dinaminio poveikio konstrukcijoms vertinti. Čia pateiktas jutiklis leidžia tirti minėtas sistemas remiantis kiekvieno elemento koordinatės pokyčiu laikui bėgant. Šių sistemų dinaminės charakteristikos gaunamos jutikliu išmatavus džiovinamos betoninės konstrukcijos ar amortizatoriaus judesius varžos pokytį esantį konstrukcijos viduje.
Asfalto dangos konstrukcijų projektavimo modeliu sumodeliuota dangos konstrukcija ir jos taikymo technologinis procesas = Pavement structure based on asphalt pavement design model and its application technological process. Patento Nr. LT 6805 B. 2021-03-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Rita Kleizienė. Patento Nr. LT 6805 B. 2021-03-10.
Santrauka: Išradimas susijęs su statybos pramone, konkrečiai su kelių tiesimu. Pateikiama asfalto dangos konstrukcija, kuri taikoma dinamiškos transporto apkrovos ir besikeičiančio klimato sąlygomis ir kuriai keliami griežtesni patvarumo reikalavimai. Išradimo tikslas - naudojant asfalto dangos projektavimo modelį ViaStructura suprojektuoti kelio dangos konstrukciją ir technologinį jos pritaikymo procesą. Dangos konstrukcijų ir dalinių sluoksnių modelyje atsižvelgiama į transporto priemonių ašių apkrovas ir oro temperatūros poveikį. Asfalto dangos konstrukcija, susidedanti iš asfalto dėvimojo sluoksnio, asfalto surišto sluoksnio, asfalto pagrindo sluoksnio ir nesurištų mineralinių medžiagų sluoksnio, išsiskiria tuo, kad sluoksnių storiai buvo optimizuoti atsižvelgiant į medžiagų mechanines savybes, transporto priemonės ašies apkrovą ir dangos konstrukciją, Ilgaamžiškumas buvo patikrintas individualaus dizaino modeliu ViaStructura, atsižvelgiant į temperatūros ir apkrovų spektrų efektus.
Kompozitinis modulis pėsčiųjų ir dviratininkų eismo zonoms bei jo montavimo būdas = Composite module for pedestrian and bicycle traffic zones and its building method. Patento Nr. LT 6806 B. 2021-03-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Judita Gražulytė, Ovidijus Šernas, Aja Tumavičė.
Santrauka: Išradimo tikslas yra sukurti asfalto-betono kompozitinius modulius (plokštes), skirtus šaligatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų dangoms įrengti, pasižyminčius specifiniais reikalavimais matmenims, patogiu ir greitu įrengimu ar pakeitimu, ilgalaikiškumu, atsparumu slydimui, komfortišku eismo atžvilgiu ir nedidele savikaina. Asfalto-betono kompozitinis modulis (plokštė), sudarytas iš 65 mm cementbetonio modulio (plokštė) sluoksnio (2), kuris pagamintas iš įprasto C30/37-C40/50 gniuždymo stiprio klasė s cementbetonio į jį pridedant 0,6-1,1 kg/m³ mikro fibrų (pvz., 0,8 kg/m³) ir 3-5 kg/m³ makro fibrų (pvz., 4 kg/m³), įrengto ant įprasto pagrindo (nesurištojo pagrindo sluoksnio, hidrauliniu arba bituminiu rišikliu surištojo pagrindo) sluoksnio (3), užtikrinant statinį deformacijos modulį ne mažesnį kaip 100 MPa bei sutankinimo koeficientą ne mažesnį kaip 100%, besiskiriantis tuo, kad ant cementbetonio modulio (plokštės) yra įrengiamas slidumą mažinantis asfalto mišinio sluoksnis (1), asfalto-betono kompozitinio moduliai (plokštės) yra 4 dydžių, siūlės tarp modulių (plokščių) yra užpildomos sandarikliais
Pjezoelektrinė sukamojo judesio pavara ir jos tvirtinimo būdas = Piezoelectric rotary motion drive and mounting method thereof. LT 6807 B. 2021-03-10 / išradėjai: Dalius Mažeika, Andrius Čeponis.
Santrauka: Išradimas skirtas sukurti mažų gabaritų, pjezoelektrinę pavarą, sukuriančią sukamąjį rotoriaus judesį bei tinkamą montuoti kartu su elektronikos komponentais spausdintinėje plokštėje (angl. printed circuit board - PCB) ar įrenginiuose, kuriuose pavarai montuoti skirtas tūris yra ribotas. Pjezoelektrinė pavara sudaryta iš tampriai tarpusavyje sujungtų trijų metalinių stačiakampių plokštelių (5), kurių išilginės simetrijos ašys sudaro 120° kampą, o plokštelių (5) išilginės simetrijos ašyje ir sujungimo vietose padarytos pailgos išpjovos (15, 16), sumažinančios konstrukcijos struktūrinį standumą ir leidžiančios padidinti sukimo virpesių amplitudes. Ant kiekvienos metalinės plokštelės (5) viršutinio ir apatinio plokščio paviršiaus priklijuotos keturios pjezokeramikos plokštelės (7), poliarizuotos storio kryptimi. Plokštelių (5) susijungimo centre yra padaryta apskritimo formos kiaurymė (17), kurios paviršius veikia kaip kontakto zona (20), o prie kiaurymės (17) viršutinio ir apatinio paviršiaus spyruokle (1) prispaustas dvipusis rotorius (2, 3). Laisvuosiuose plokštelių (5) galuose sukonstruotos „T“-formos strypinės pakabos. Pakabose strypų (11) profiliai modifikuoti cilindrinėmis išpjovomis, sumažinančiomis strypų standumą ir pjezoelektrinės pavaros mechaninių virpesių slopinimą, atsirandantį dėl pavaros standaus tvirtinimo prie korpuso (4). Pjezoelektrinė pavara žadinama trimis harmoniniais signalais (13), kurių fazių skirtumas (2/3)π. Rotoriaus (2, 3) sukimosi kryptis keičiama keičiant dviejų signalų fazes per (2/3)π.
Atviros tekstūros cementbetonio mišinys lengvojo transporto dominavimo eismo zonoms = Open-textured cement-concrete mix for light traffic dominance areas. Patento Nr. LT 6823 B. 2021-06-10 / išradėjai: Audrius Vaitkus, Ovidijus Šernas, Judita Gražulytė.
Santrauka: Išradimas priklauso statybos pramonės sričiai, tiksliau cementbetonio mišiniams, kuriems keliami padidinti atsparumo slydimui ir ilgalaikiškumo reikalavimai. Išradimo tikslas – sukurti atviros cementbetonio mišinį, skirtą lengvojo transporto eismo dominavimo zonų dangos dėvimajam atviros tekstūros sluoksniui įrengti, pasižymintį geromis mechaninėmis ir eksploatacinėmis savybėmis. Atviros tekstūros cementbetonio mišinys, į kurio sudėtį įeina užpildų mišinys iš frakcionuotos skaldos ir smėlio, cementas, vanduo ir betono plastiklis, b e s i s k i r i a n t i s tuo, kad užpildų mišinį sudaro 2-5 mm granito skaldos frakcija bei 0-2 mm smėlio frakcija, kai komponentų santykis masės % yra: 2-5 mm granito skaldos frakcija - 50,0-65,0; 0-2 mm smėlio frakcija - 10,0-25,0; cementas - 15,0-20,0; betono plastiklis - 0,04-0,20; vanduo - 5,0-10,0
Pjezoelektrinė sukamojo-slenkamojo judesio pavara = Piezoelectric rotory-sliding motion drive. Patento Nr. LT 6842 B. 2021-08-25. / išradėjai: Dalius Mažeika, Andrius Čeponis.
Santrauka: Išradimas skirtas sukurti mažų gabaritų pjezoelektrinę pavarą, sukuriančią varomosios grandies nepriklausomą sukamąjį judesį apie dvi ašis arba slenkamąjį judesį plokštumoje ir tinkamą montuoti spausdintinėje plokštėje. Pjezoelektrinė pavara sudaryta iš trijų tampriųjų plokštelių (1) tarpusavyje tampriai sujungtų žiedu (8) ir išdėstytų taip, kad plokštelių išilginės simetrijos ašys tarpusavyje sudaro 120° kampus, o ant plokštelių viršutinio ir apatinio plokščio paviršiaus priklijuotos pjezoelektrinės plokštelės (2), poliarizuotos storio kryptimi. Ant kiekvienos iš tampių plokštelių (1) patalpintas didelio standumo strypas (3), kurio laisvas viršutinis paviršius kontaktuoja su slystamai prispaustu sferiniu rotoriumi (7) arba plokščiu slankikliu (12). Varomosios grandies sukamasis judesys apie dvi ašis arba slenkamasis judesys plokštumoje gaunamas žadinant pjezoelektrines plokšteles (2) harmoniniu arba nesimetriniu kintamos trukmės elektriniu signalu, kurio dažnis artimas plokštelės lenkimo virpesių rezonansiniam dažniui. Pavaros dinaminės charakteristikos didinamos, kai sujungimo žiedo (8) matmenys parenkami taip, kad tamprių plokštelių (1) lenkimo virpesių ir sujungimo žiedo (8) radialinių virpesių rezonansiniai dažniai sutaptų arba būtų artimi, o pavaros tvirtinimo vietos sutampa su sujungimo žiedo (8) radialinių virpesių mazgais.
Pjezoelektrinė sukamojo-slenkamojo judesio pavara = Piezoelectric rotary-sliding motion drive. Patento Nr. LT 6867 B. 2021-11-25 / išradėjai: Dalius Mažeika, Andrius Čeponis.
Santrauka: Išradimas skirtas sukurti plokščią pjezoelektrinę pavarąį, sukuriančią varomosios grandies sukamąjį arba slenkamąjį judesį išilgai ašies. Pjezoelektrinė pavara sudaryta iš keturių metalinių stačiakampių plokštelių, tampriai statmenai tarpusavyje sujungtų trapecinės formos strypais ir ant kurių viršutinio ir apatinio plokščio paviršiaus priklijuotos keturios pjezokeramikos plokštelės, poliarizuotos storio kryptimi. Strypų susijungimo taške yra padaryta apskritimo formos kiaurymė, prie kurios viršutinio ir apatinio paviršiaus spyruokle prispaustas dvipusis rotorius arba statmenai montuojamas didelio standumo strypas, išilgai kuriuo juda slankiklis. Strypai atlieka bangolaidžių funkciją perduodant ir transformuojant pjezoelektrinių bimorfinių plokštelių lenkimo virpesius į rotoriaus sukamąjį arba slankiklio slenkamąjį judesį. Sukamasis arba slenkamasis varomosios grandies judesio tipas gaunamas naudojant skirtingas vykdiklio lenkimo virpesių modas, kurios sužadinamos harmoniniais arba nesimetriniais elektriniais signalais. Sukimo judesiui sužadinti gali būti naudojamos trys žadinimo schemos, o slenkamajam judesiui viena schema. Pakeitus žadinimo signalų fazes, gaunamas reversinis judesys. Pjezoelektrinė pavara gali būti pritaikyta montuoti į spausdintinę plokštę bei montuojamas mechatronikos įrenginiuose, kuriuose pavarai skirtas tūris yra ribotas.
Daugiau informacijos apie VILNIUS TECH išradimus galite rasti VILNIUS TECH virtualiojoje bibliotekoje, įvedę išradimo pavadinimą ir autorių.