Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Nauji iššūkiai ir galimybės automatizuojant verslo logistikos procesus
2024-07-12
Nauji iššūkiai ir galimybės automatizuojant verslo logistikos procesus
Šiandieniniame sparčiai besivystančiame pasaulyje, kur globalizacija, darbo jėgos trūkumas ir demografiniai pokyčiai kelia didelių iššūkių, perspektyvia sritimi tampa verslo logistikos procesų automatizavimas.
Anot VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto Verslo technologijų ir verslininkystės katedros profesorės Aurelijos Burinskienės, paprastai tariant, verslo procesų optimizavimas yra jų automatizavimas, apimantis programinės įrangos ir technologijų naudojimą kasdienėms užduotims automatizuoti, duomenims valdyti ir sprendimų priėmimo procesams palengvinti. Tokia transformacija yra būtina, sprendžiant šiuolaikinės verslo logistikos iššūkius ir poreikius.
Verslo logistikos procesų automatizavimas pašalina pasikartojančias ir rankines užduotis, leisdamas taupyti brangius laiko ir finansų resursus, susijusius su verslo įmonių operacijomis. Automatizuotos sistemos leidžia užtikrinti nuoseklų užduočių vykdymą, todėl padidėja procesų tikslumas ir patikimumas. Tai ypač svarbu valdant atsargas, kai automatizuotos sistemos gali stebėti atsargų lygį realiuoju laiku, numatyti trūkumą ir optimizuoti atsargų lygį, kad būtų išvengta atsargų pertekliaus ar atsargų trūkumo. Verslo logistikos procesų automatizavimas įgalina geresnį duomenų valdymą integruojant įvairius duomenų šaltinius ir teikiant analizę realiuoju laiku. Ši galimybė leidžia verslo logistikos vadovams priimti sprendimus, pagrįstus tikslia ir naujausia informacija. Kaip pavyzdžiui, automatizuotos sistemos gali analizuoti transportavimo maršrutus, kad nustatytų efektyviausius maršrutus bei tuo pačiu sumažintų degalų sąnaudas, atsižvelgiant į pristatymo laiką. Automatizuodamos klientams skirtus procesus, įmonės gali suteikti klientams geresnę patirtį. Automatizuoti klientų aptarnavimo pokalbių robotai gali apdoroti užklausas visą parą, teikdami skubią pagalbą ir gerindami klientų pasitenkinimą.
VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto komunikacijos ir bendruomenės prodekanė doc. dr. Jolanta Nalivaikė pastebi, kad nors verslo procesų automatizavimas turi daug privalumų, įvairūs verslo sektoriai susiduria su reikšmingais iššūkiais diegiant šias technologijas. „Automatizavimo diegimas reikalauja didelių pradinių investicijų į programinę įrangą, įrangą ir mokymus. Daugelis mažų ir vidutinių įmonių negali sau leisti šių išlaidų arba susiduria su sunkumais, bandydamos pritraukti finansavimą šiems tikslams. Be to, darbuotojai dažnai baiminasi, kad automatizavimas sumažins jų darbo vietų skaičių, todėl gali pasipriešinti šių sistemų diegimui. Šie iššūkiai reikalauja nuoseklios strategijos, apimančios ne tik technologijų įdiegimą, bet ir efektyvų darbuotojų mokymą bei integracijos proceso valdymą“, – teigia VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto komunikacijos ir bendruomenės prodekanė doc. dr. Jolanta Nalivaikė.
Taip pat pastebimas ir kitas didelis iššūkis – verslo logistikos specialistų trūkumas. Verslo logistikos srityje reikia specialistų, pasižyminčių platesniu žinių ir kompetencijų spektru bei gebančių valdyti visą tiekimo grandinę, analizuoti duomenis ir pritaikyti automatizavimo technologijas. „Šiandienos darbo rinkoje trūksta profesionalų, turinčių šias specifinių žinių ir įgūdžių. Šios problemos sprendimas reikalauja glaudaus universitetų bei verslo sektoriaus bendradarbiavimo tarptautiniu mastu, siekiant kurti ir perteikti naujausiomis žiniomis grįstas mokymo programas, kurios atitiktų rinkos poreikius ir skatintų jaunus specialistus rinktis verslo logistikos karjerą“, – pastebi VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto komunikacijos ir bendruomenės prodekanė doc. dr. Jolanta Nalivaikė.
Prof. Aurelija Burinskienė džiaugiasi, kad būtent VILNIUS TECH Verslo vadybos fakultete pradėtas įgyvendinti tarptautinis mokslinių tyrimų projektas – „Žmogiškosios logistikos 4.0 kompetencija“ (X-HuLog4.0, angl. "Excellence in human-centered logistics 4.0"), finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis HORIZON-CSA programoje. „Verslo procesų automatizavimas logistikoje, kurį skatina projektas, yra reikšmingas žingsnis kuriant efektyvesnes, tvaresnes ir į žmogų orientuotas logistikos sistemas. Naudojant pažangias technologijas ir taikant į žmogų orientuotą požiūrį, bus siekiama transformuoti logistikos operacijas, pagerinti darbuotojų našumą ir jų gerovę bei prisidėti prie bendro logistikos sektoriaus konkurencingumo ne tik Lietuvoje, tačiau ir už jos ribų”, – sako profesorė.
Kadangi verslo logistikos procesai vystomi nuolat, automatizavimo ir žmogiškųjų veiksnių integravimas bus labai svarbus, siekiant į žmogų orientuotos logistikos proveržio. Į žmogų orientuotos logistikos 4.0 projekte bus nagrinėjamas pagalbinių technologijų (tokių kaip papildyta realybė, pritaikomos darbo vietos, robotai ir kt.), poveikis žmogaus veiklai, motyvacijai ir technologijų priimtinumui.
„X-HULOG4.0“ projektu siekiama pagerinti Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų kompetencijas į žmogų orientuotoje logistikoje, panaudojant tarptautiniu mastu pirmaujančių tyrimų institucijų – Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto, Darmštato technikos universiteto ir Saarlando universitetų – patirtį. Projekto metu VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto mokslininkų komanda dalinsis tyrimo rezultatais bei gerąja patirtimi su Lietuvos ir kitų ES šalių įmonėmis.
Autorės:
VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto Verslo technologijų ir verslininkystės katedros prof. Aurelija Burinskienė
VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto Verslo technologijų ir verslininkystės katedros prof. Aurelija Burinskienė
VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto komunikacijos ir bendruomenės prodekanė doc. dr. Jolanta Nalivaikė