Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Nora Skaburskienė: „Naujovės darbe motyvuoja ir skatina praplėsti akiratį“
2024-01-10
Nora Skaburskienė: „Naujovės darbe motyvuoja ir skatina praplėsti akiratį“
Šįsyk rubrikoje „Vadovo portretas“, kurios tikslas – atskleisti VILNIUS TECH įvairių administracijos padalinių ir centrų vadovų asmenybes, vadovavimo principus bei darbo ypatumus, padėti geriau pažinti kolegas, interviu su VILNIUS TECH Studijų direkcijos vadove Nora Skaburskiene.
– Apibrėžimas. Kokie trys žodžiai Jums asocijuojasi su gero vadovo ar vadovės apibrėžimu?
– Pagarba, bendradarbiavimas ir tikslo siekimas.
– Vertybės. Kas Jums svarbu būnant vadove? Kokiomis vertybėmis ir principais vadovaujatės savo, kaip vadovės, darbe?
– Bene svarbiausia vertybė yra pagarba savo darbuotojams. Juk vadovo paskirtis yra sudaryti sąlygas darbuotojams gerai atlikti savo funkcijas. Taip pat svarbu yra tinkamai planuoti veiklas bei siekti rezultato, kuris prisidėtų prie universiteto reputacijos augimo. Visada siekiu, kad darbuotojai turėtų galimybę tobulėti, įsitraukti į naujas veiklas. Kintanti aplinka reikalauja didelio lankstumo, dažnai tenka prisitaikyti prie netikėtų situacijų, kūrybiškai pažvelgti į problemą ir surasti naujus sprendimus.
– Stiprybės. Kas, Jūsų manymu, yra stipri komanda? Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti žmonės, kad kartu pavyktų sklandžiai pasiekti užsibrėžtų tikslų?
– Iš savo darbuotojų tikiuosi atsakomybės, nebijoti klausti ir tartis. Esame komanda ir mūsų darbo rezultatas yra bendrai pasiektas. Kai darbuotojai jaučia, kad vadovas jais pasitiki ir juos vertina, jie labiau stengiasi kokybiškai atlikti darbą ir įdeda papildomų pastangų, kai to reikia.
– Komanda. Kaip motyvuojate savo komandą? Gal turite išskirtinių tradicijų ar ritualų komandoje?
– Džiaugiuosi savo komanda – galiu drąsiai teigti, kad Studijų direkcijoje dirba puikūs žmonės, savo srities profesionalai. Labai smagu, kad komandoje esame atradę bendrų temų, kuriomis diskutuojame, dalinamės patirtimi.
Iš tiesų darbuotojus labiausiai motyvuoja tikslas, kurio jie siekia ir veiklos prasmė. Todėl universiteto gerovė, patogi darbo aplinka ir gera atmosfera yra labai svarbūs visiems jo darbuotojams.
– Iššūkiai. Kas Jums sunkiausia vadovaujant komandai? Gal turite savo sėkmės formulę, kuri padeda suvaldyti sunkias situacijas ir sklandžiai organizuoti komandos darbą?
– Stengiuosi vengti mikromenedžmento. Žmogus turi suvokti, kad yra atsakingas už savo atliekamą darbą ir jo rezultatus. Todėl labai svarbu darbuotojui paaiškinti, koks yra jo atliekamo darbo tikslas ir prasmė, siekiamas rezultatas bei pasitikėti jo gebėjimais. Jei iškyla problemos – kartu ieškome sprendimo ir stengiamės ištaisyti klaidas bei numatyti priemones, kad ateityje to išvengtume. Taip pat labai svarbu matyti ir pastebėti darbuotojų pastangas ir pasiekimus, pagirti ir padėkoti už atliktus darbus. Dažniausiai žmogus neprisimena, ką jam pasakei, tačiau ilgam išlieka tai, kaip privertei jį jaustis.
– Ateities projektai. Kokie projektai dabar yra svarbiausi Jūsų komandos darbotvarkėje?
– Ateinančiais metais laukia labai įdomus iššūkis – Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos prijungimas. Tai pareikalaus pokyčių arba atnaujinimų visose padalinio veiklos srityse, reikės kurti naujas taisykles, numatyti naujus veikimo būdus. Tačiau tuo pačiu tai labai įdomus ir unikalus procesas, kuriam pasibaigus mūsų universitetas praplės veiklos lauką.
– Inovacijos. Kiek dėmesio komandos darbe skiriate naujų galimybių paieškai, inovacijų ir naujų technologijų integravimui?
– Esu labai smalsi ir domiuosi įvairiausiomis naujovėmis. Darbe nevengiu išbandyti naujų programinių įrankių, naujų veiklos būdų. Vienas iš paskutiniųjų pradėtų naudoti įrankių, kuris labai naudingas duomenų analizei – Power BI. Smagu, kad kartu su komanda imamės naujų veiklos sričių – tai ir verslo stipendijų koordinavimas, ir naujausia veikla susijusi su praktikomis užsienio studentams. Naujovės neleidžia „apkerpėti“, motyvuoja ir skatina praplėsti akiratį.
– (Ne) Sėkmės istorija. Kokia ypatinga savo sėkmės, o gal ir nesėkmės, istorija galite pasidalinti su VILNIUS TECH bendruomene? Kokias pamokas iš to išsinešėte ateičiai?
– Ko gero, didžiausia sėkme, o kartu ir nesėkme galėčiau pavadinti 2021-2022 metais vykusį institucinį VILNIUS TECH vertinimą. Galime didžiuotis, kad naujai išrinktai vadovų komandai (rektoriui ir prorektoriams) pavyko per labai trumpą laiką suburti komandą ir parengti išsamią, atvirą bei analitinę savianalizę. Manau, kad bendras analitinis darbas atnešė naudos, nes parodė, kur esame, ko siekiame, ką dar galime daryti geriau. Nors gavome akreditavimą maksimaliam laikotarpiui, nuvylė išorės ekspertų išvados ir rekomendacijos. Kai kuriuose punktuose jos pakartojo tai, ką patys įvardijome savianalizėje kaip šiuo metu tobulinamas sritis. Nepakankamai buvo įvertintas mūsų analitiškumas, mūsų pačių pastangos gerinti veiklos kokybę.
– Pasirinkimai. Kodėl savo karjerai pasirinkote VILNIUS TECH? Ar jaučiatės VILNIUS TECH komandos dalimi?
– Mano atėjimui į universitetą įtakos padarė ne vienas faktorius. Iki tol į universitetų veiklą žvelgiau iš išorės per jų veiklos reglamentavimą, išorinį vertinimą. Darbas universitete leido pažvelgti į aukštajame moksle vykstančius procesus iš vidaus, pamatyti stiprybes ir trūkumus. Smagu, kad ir pati galiu prisidėti tobulindama studijų kokybę.
– Herojus. Į kokį herojų vaikystėje lygiavotės? Kodėl?
– Vaikystėje buvau knygų „rijikė“ – buvo etapas, kai žavėjausi indėnų kultūra, kuri patraukė požiūriu į aplink supantį pasaulį, žmonių ir gamtos vienybę. Tačiau negalėčiau išskirti vieno herojaus, kurį būčiau idealizavus. Galbūt bandžiau kurtis savo idealą, turintį įvairių herojų savybių.
– Poilsis. Kas Jums padeda pailsėti po intensyvios darbo dienos?
– Geriausias poilsis – vaikščiojimas miške. Tai kartu padeda ir atsipalaiduoti, ir aiškiau susidėlioti mintis galvoje. Nemažai sprendimo būdų atsiranda būtent po gero intensyvaus pasivaikščiojimo.
– Augimas. Kokią knygą, filmą ar spektaklį rekomenduotumėte VILNIUS TECH bendruomenei?
– Vienas iš paskutiniųjų spektaklių, kuris paliko gilų įspūdį – A. Cholinos „Jaunystė“. Sužavėjo gebėjimas šokio judesiu perteikti gilias emocijas, parodyti kartų konfliktus. Be to, netikėtai puikiai visai atmosferai tiko klasikinės muzikos panaudojimas. Šį spektaklį rekomenduočiau pažiūrėti visiems, auginantiems vaikus.
Jei rinkčiausi iš perskaitytų knygų – rekomenduočiau šokiruojančią Bill’o Browder’io knygą „Red Notice“, kurią perskaičiau dar prieš prasidedant karui Ukrainoje. Kai perskaitai, kokie procesai vyksta Rusijoje, nebestebina ir jų pasisakymai ar veiksmai.
– Patarimas. Ką patartumėte jaunam žmogui, tik pradedančiam karjerą? Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
– Patarimas iš savo patirties: imtis iniciatyvos ir nebijoti naujovių – visa tai padeda mokytis ir tobulėti profesiniu požiūriu.
Taip pat patarčiau darbą atlikti iki pabaigos. Darbe procesas yra labai svarbu, tačiau būtina, kad ta veikla duotų rezultatą.
Tekstą rengė VILNIUS TECH Viešosios Komunikacijos Direkcijos vidinės komunikacijos projektų vadovė Milda Mockūnaitė-Vitkienė.