Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Verslo technologijų katedros studentai klausė Nobelio premijos laureato prof. Roberto J. Shillerio paskaitos

2016-09-17
Verslo technologijų katedros studentai klausė Nobelio premijos laureato prof. Roberto J. Shillerio paskaitos
Š. m. rugsėjo 16 d. Verslo technologijų katedros studentai vyko į doc. dr. Mindaugo Butkaus iniciatyva suorganizuotą išvykstamąją paskaitą, kurią skaito Nobelio premijos laureatas, profesorius Robertas J. Shilleris, tema „Manipuliacijų ir apgaulių ekonomika“.
Pranešėjas: Robertas J. Shilleris
Data: 2016-09-16
Vieta: Arklių g. 18 (II rūmai), Vilnius
Trukmė: 2 ak. val.
Paskaitos tipas: išvykstamoji
Paskaitos tema: Manipuliacijų ir apgaulių ekonomika
Nobelio premijos laureatas profesorius Robertas J. Shilleris su klausytojais pasidalins nuo pat Adamo Smitho laikų ekonomikos mokslo esminės prielaidos, kad laisvoji rinka tarsi nematoma ranka kuria mūsų materialinę gerovę, kritika. Robertas J. Shilleris išsako esminę šio požiūrio kritiką teigdamas, kad laisvoji rinka yra kartu ir žalinga, ir naudinga. Tol, kol bus galimybė užsidirbti, pardavėjai, pasitelkę manipuliacijas ir apgaules, sistemiškai išnaudos mūsų psichologines silpnybes ir neišmanymą. Jis paaiškins, kad nors pelno siekis gali padėti sukurti produktus, kurie pagerina mūsų gyvenimus, jis taip pat skatina ir manipuliacijas bei apgaules. Nemažai šiuolaikinių inovacijų padėjo atsirasti produktams, kurie palengvina visuomenės apgaudinėjimą. Šio proceso pasekmės yra sudėtingos ir gilios. Tos pačios paskatos, dėl kurių pardavėjai sugalvoja naujoves, kurios gerina kokybę ir sumažina sąnaudas, taip pat užtikrina, kad jokia galimybė pasipelnyti mus apgaunant neliks neišnaudota. Ši labai lengvai suprantama įžvalgi turėtų pakeisti mūsų požiūrį į vyriausybės vaidmenį ekonomikoje. Pranešėjas teigia, kad kai rinka žlunga, atsiranda proga veikti vyriausybei. Tačiau taip pat parodo, kad rinkos tampa neveiksniomis ne tik dėl jau žinomų išorinių poveikių ir neteisingo pajamų paskirstymo priežasčių, tačiau ir dėl visur paplitusio „kvailių žvejonės“ reiškinio (pelno siekimo pasitelkiant manipuliacijas ir apgaules.
Robertas J. Shilleris yra lietuvių kilmės Jeilio universiteto Sterlingo vardo profesorius, 2013 metų Nobelio premijos laureatas ir New York Times bestselerio Irrational Exuberance, kurį išleido Prinstono universiteto leidykla, autorius. R. J. Shilleris taip pat drauge su G. A. Akerlofu yra parašę knygą Animal Spirits: How Human Psychology Drives the Economy, and Why It Matters for Global Capitalism, kurią taip pat išleido Prinstono universiteto leidykla.
Išsamesnė informacija apie pranešėją http://www.econ.yale.edu/~shiller/