Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
Vilniaus Knygų mugėje – VILNIUS TECH novatorių vadovėlio pristatymas
2024-02-21
Vilniaus Knygų mugėje – VILNIUS TECH novatorių vadovėlio pristatymas
Šių metų Vilniaus Knygų mugėje, vyksiančioje Lietuvos parodų ir konferencijų centre LITEXPO, jau rytoj bus pristatytas naujas Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) bendraautorių išleistas vadovėlis „Įtaigi viešoji komunikacija“.
Šią knygą parengė VILNIUS TECH studijų prorektorė doc. dr. Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė, Edukacinių kompetencijų grupės vedėja doc. dr. Vida Navickienė, Kūrybinių industrijų fakulteto (KIF) prodekanė Angelė Tamulevičiūtė-Šekštelienė ir Lietuvių kalbos skyriaus asistentė dr. Aušra Žemienė.
Doc. dr. V. Navickienė teigia, jog šiame vadovėlyje surašyta ilgametė bendraautorių patirtis, kaupta ne tik dirbant su studentais aukštosiose mokyklose, bet ir joms pačioms komunikuojant skirtingose situacijose ar vedant mokymus verslo sektoriuje įvairių profesijų žmonėms.
Vadovėlio tikslas – padėti įvairioms auditorijoms išmokti geriau komunikuoti įvairiose situacijose.
„Nuo pat mažens kiekvienas turime savyje įgimtą norą turėti draugų ir patikti, norą kad aplinkiniai mums pritartų. Tai ne visuomet pavyksta, kyla konfliktai, todėl kartais užsidarome sau patogiame, mažame rate žmonių, su kuriais mums saugu, arba mokomės kalbėtis, klausti, įtikinti tam, kad mums sektųsi. Mes dirbame ir pramogaujame su žmonėmis, todėl ši sąveika neišvengiama, o gebėjimas bendrauti nėra prigimtinė savybė. Galima išmokti bendrauti tiek su vienu, tiek su grupe žmonių, galima išmokti įtaigiai kalbėti didelei auditorijai įvairaus išsilavinimo žmonių, jei tik suprantame poreikį ir norime mokytis“, – pasakoja studijų prorektorė doc. dr. Ž. Sederevičiūtė-Pačiauskienė.
Pasak vadovėlio bendraautorės, ši knyga yra visiems, kurie nori iš gyvenimo daugiau tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. Tai parankinė knyga dirbantiems, studijuojantiems ir keliaujantiems, nes ji yra apie tai, kaip siekti karjeros įvairiuose darbuose, įvairiose kultūrose, kaip nugalėti viešo kalbėjimo baimę ir kaip sąmoningai kurti pozityvų asmeninį prekinį ženklą
Šis vadovėlis išskirtinis ir tuo, jog jo struktūra nėra įprasta kitiems vadovėliams: vietoje komunikacijos teorijos pateikiama ir daug praktinių patarimų, kurie gali padėti skaitytojui išmokti veikti stresinėse, nemaloniose situacijose, bendrauti su žurnalistais ar net darbo pokalbio metu.
„Pats žodis vadovėlis siunčia žinią, kad iš jo galima mokytis. Taigi, vienas iš leidinio išskirtinumų yra kiekvieno skyriaus pabaigoje pateiktas platus sąrašas įvairių pratimų. Juos darant galima tobulinti savo gebėjimą komunikuoti ar stiprinti supratimą apie tinkamus ar taisytinus savo bendravimo, viešųjų kalbų sakymo įpročius. Dar vienas vadovėlio išskirtinumas – tarpdisciplininis požiūris į komunikaciją. Bendraautorės turi skirtingą savo interesų sritį, tad vadovėlyje galima rasti ir teorijos, ir praktinių patarimų apie viešosios kalbos parengimą, teksto subtilybes pavartojant tikslingas teksto priemones, patarimus, kaip galima būtų lavinti balsą ar mažinti savo baimes atliekant tam tikrus fizinius pratimus“, – teigia Edukacinių kompetencijų grupės vadovė doc. dr. V. Navickienė.
Lietuvių kalbos skyriaus asistentė dr. A. Žemienė pateikia ir pavyzdžių, į kuriuos gilinamasi knygoje.
„Savo knygoje su bendraautorėmis padedame skaitytojui įsigilinti į klausimus, kurie nuolat kyla ne tik komunikacijos specialistams, bet ir kitų sričių atstovams. Pavyzdžiui, ar sugebu argumentuotai ginti nuomonę, prieštarauti ir kritikuoti nesusipykęs (-usi)? Ar sugebu palaikyti dialogą, kurio neinicijavau? Ar gebu palikti gerą įspūdį pirmojo susitikimo metu, kalbėti prieš auditoriją, susikalbėti su įvairaus amžiaus ir profesijų žmonėmis? Ar nesutrinku užkalbintas žurnalistų?“, – išsamiau paaiškina dr. A. Žemienė.
Bendraautorės taip pat planuoja ir ypatingą vadovėlio pristatymą Vilniaus Knygų mugėje – jo metu bus įtraukiami ir žiūrovai, taip parodant knygoje aprašytus pavyzdžius gyvai. KIF prodekanė A. Tamulevičiūtė-Šekštelienė teigia, jog norisi sukurti tokį renginį, kuris būtų arčiau žiūrovo bei kiekvienas rastų naudos ir įdomumo.
„Kai rengėme knygą, kartu su bendraautorėmis vis galvojom ir stengėmės atrasti ir įvairiomis formomis pateikti, kaip vis labiau skaitytoją įtraukti, sudominti, paskatinti ne tik versti vis kitą puslapį ar skyrių knygos, bet apskritai, gal kiek daugiau domėtis, labiau atkreipti dėmesį į savo kasdienos komunikaciją, ir taip uždegti norą mums kiekvienam bendrauti įtaigiau, maloniau, įdomiau. Tad galvojant apie knygos pristatymą renginyje irgi nepametame minties apie žiūrovo įtraukimą: pakalbinsime, dalinsimės pavyzdžiais, reaguosime ir klausimų labai lauksime. O aktyviausiems pristatymo dalyviams – dovanosime ir knygų“, – teigia A. Tamulevičiūtė-Šekštelienė.
Knygos pristatymą moderuos žurnalistė, radijo laidos Labas, Milda vedėja ir VILNIUS TECH dėstytoja Milda Matulaitytė-Feldhausen.
Diskusijos ir susitikimai su VILNIUS TECH autoriais Vilniaus Knygų mugėje:
KETVIRTADIENIS, vasario 22 d.
-
16.00 val. – VILNIUS TECH novatorių doc. dr. Živilės Sederevičiūtės-Pačiauskienės, doc. dr. Vidos Navickienės, Angelės Tamulevičiūtės-Šekštelienės ir dr. Aušros Žemienės vadovėlio „Įtaigi viešoji komunikacija“ pristatymas (5.2 salė).
-
17.00 val. (po vadovėlio pristatymo) – vadovėlio autorių susitikimas su skaitytojais ir autografų dalinimas (VILNIUS TECH leidinių stende 3.2).
PENKTADIENIS, vasario 23 d.
- 12 val. – VILNIUS TECH Architektūros fakulteto mokslų daktarės, knygos „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“ autorės Eglės Bazaraitės susitikimas su skaitytojais ir autofragų dalinimas (5.A01a stendas) (išleido leidykla LAPAS).
- 14 val. – VILNIUS TECH Architektūros fakulteto profesoriaus Audriaus Ambraso kūrybos albumo „Architektūra kaip galvosūkis“ pristatymas (forume) (išleido leidykla LAPAS).
- 15 val. (po albumo pristatymo) – prof. A. Ambraso susitikimas su skaitytojais ir autofragų dalinimas (5.A01a stendas).
ŠEŠTADIENIS, vasario 24 d.
- 12 val. – VILNIUS TECH Architektūros fakultet prof. A. Ambraso susitikimas su skaitytojais ir autofragų dalinimas (5.A01a stendas).
- 14 val. – VILNIUS TECH Architektūros fakulteto mokslų daktarės, knygos „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“ autorės Eglės Bazaraitės susitikimas su skaitytojais ir autofragų dalinimas (5.A01a stendas) (išleido leidykla LAPAS).