Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
VILNIUS TECH Bibliotekos knygų Kalėdos: kalėdinių detektyvų lentyna
2020-12-17
VILNIUS TECH Bibliotekos knygų Kalėdos: kalėdinių detektyvų lentyna
Detektyvo žanras karaliauja literatūroje ir yra vienas iš skaitomiausių. Intelektualius skaitytojus detektyvai traukia, nes kiekvienas norime savo gyvenime pajusti šį tą neįprasto. Visus žavi paslaptis ir galimybė tą paslaptį atskleisti. Kol knygos herojai patiria įvairius pavojus, mes, skaitytojai, jaukiai sėdime namuose. Šitas jausmas, kai pasineri į herojų gyvenimą, būdamas saugioje zonoje, galbūt ir lemia tokį detektyvo žanro populiarumą. Žmonės mėgsta detektyvines istorijas ir dėl pasaulio tvarkos atkūrimo troškimo. Detektyvuose visuomet reiškiasi gėrio ir blogio kova, kai į mums įprastą, kasdienę aplinką įsipynęs nusikaltimas sugriauna saugumo pojūtį. Daugelis intelektualų aktyviai skaito detektyvus, nes šis literatūrinis žanras apeliuoja į intelektą ir loginį mąstymą. Skaitantiems kūrinius originalo kalba, klasikinis detektyvas yra ir puiki priemonė mokytis užsienio kalbų.
Detektyvinė literatūra savo kelionę po skaitytojų lentynas pradėjo 19 amžiuje. Pirmąja tikra detektyvine istorija yra laikomas Edgaro Allano Poe parašytas kūrinys The Murders in the Rue Morgue (liet. Žmogžudystės Morgo gatvėje). Ši trumpa istorija buvo paskelbta 1841 m. „Graham“ žurnale. Susipažinti su pirmąja detektyvo istorija, pirmuoju visiškai nauju personažo tipu – nusikaltimų tyrėju bei kitomis E. A. Poe detektyvinėmis novelėmis galima skaitant rašytojo Raudonosios mirties kaukė novelių knygą.
Šlovingiausias detektyvinės literatūros „aukso amžiaus“ tęsėsi nuo 1920 iki 1945 m. Agatha Christie „The Mysterious Affair at Styles“ (liet. Mįslingas nutikimas Stailze) kūrinys yra laikomas pirmąja „aukso amžiaus“ novele, o pati rašytoja - garsiausia šio aukso amžiaus atstove - jo simboliu. Skiriamasis šio laikotarpio detektyvų bruožas – sudėtinga ir įmantri mįslė, kuri paprastai yra viso siužeto pagrindas. Paslapties atskleidimas pabaigoje yra vienas svarbiausių aukso amžiaus detektyvo bruožų. Aukso amžiuje taip pat išpopuliarėjo Arturo Conan Doyle’io, Dorothy L. Sayers, Ngaio Marsh, Margery Allingham detektyvai.
Pats žymiausias literatūrinis detektyvas yra Arthur Conan Doyle sukurtas Šerlokas Holmsas. Jis pirmasis suformavo „detektyvo-konsultanto“ veikėją, dirbantį nepriklausomai nuo policijos kartu su savo ne itin protingu partneriu. Šis padėjėjas padeda sukurti daugiau komiškų scenų arba suklaidinti skaitytoją neteisingomis išvadomis. Šerlokas Holmsas yra garsiausias išgalvotas personažas žemėje, jam net priklauso Gineso rekordas. Žymusis seklys yra dažniausiai filmuose pasirodantis veikėjas.
Kalėdiniam laikotarpiui idealiai tiktų vadinami „jaukūs“ detektyvai, savo pavadinimą gavę dėl intymios ir jaukios veiksmo vietos, tokie kaip A. Christie „Erkiulio Puaro Kalėdos“, „Kalėdų pudingas“ ar John Grisham „Kalėdų nebus“. Nekreipiant dėmesio į tai, kad vienam žmogui šiose istorijose labai nepasiseka, jaukių detektyvų tonas išlieka gana lengvas ir nerūpestingas. Tokiais detektyvais siekiama neužgauti nė vieno skaitytojo jausmų, siužete leidžiamas bet koks nusižengimas, jei tik jis nėra išsamiai apibūdinamas. Nusikaltimo tyrėjo vaidmenį dažniausiai atlieka detektyvas mėgėjas, panašiai kaip Miss Marple A. Christie kūriniuose.
Detektyvai ir trileriai puikiai tinka atostogoms, kai norisi palikti visus rūpesčius užmarštyje. Skaitomiausi šiuolaikinių bestselerių autoriai - Lars Kepler, Jo Nesbo, Nora Roberts, Tess Gerritsen, Harlan Coben. Rašytoja Sandra Brown yra gyva amerikiečių literatūros legenda, išleidusi daugiau kaip 60 knygų, iš kurių 50 tapo bestseleriais. Viena rašytojos knygų, „Prancūziškas šilkas“, 1994 m. buvo ekranizuota.
Tarp šiuolaikinių detektyvų ir trilerių galima rasti labai įvairių knygų. Vienose jų nagrinėjamos senos paslaptys, kitose buitinės dramos, trečios nukelia į senovinę Indiją, ketvirtos tiesiog į psichologo kabinetą, penktose seksime serijinio žudiko pėdomis, šeštose kartu su veikėjais tirsime karo meto nusikaltimus. O kur dar knygos apie socialinių tinklų keliamą grėsmę, paauglystėje padarytas klaidas, palikimo vaikymąsi, bankų apiplėšimus, sąmokslo teorijas ar šnipų žaidimus.
Kalėdos gali būti ne tik minkštos ir pūkuotos. Siūlome pasižvalgyti po detektyvų lentynas ir pabandyti paslaptis išsiaiškinti namuose, jaukiai įsitaisius prie Kalėdų eglutės ar spragsinčio židinio.
Smagaus kalėdinio pasiskaitymo!
Rekomenduoja VILNIUS TECH Bibliotekos direktorė Ingrida Kasperaitienė