Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos
VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike“ vyko jungtinė studentų meno darbų peržiūra
2022-01-12
VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike“ vyko jungtinė studentų meno darbų peržiūra
Kodėl studentams yra svarbu išmokti užmegzti ryšį tarp garso režisieriaus ir ant scenos grojančio ar dainuojančio atlikėjo? „Sudaryti studentams galimybę įsijausti į garso režisieriaus vaidmenį ir pajusti ryšį su atlikėju yra būtina, nes tik taip koncerto metu galima greitai reaguoti ir priimti reikiamus sprendimus, tinkamai sureguliuoti įgarsinimo techniką ir tuo pačiu metu išgauti geriausią meninį skambesį“, – įsitikinęs garso režisierius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ audio cecho vadovas Mantas Tamulionis.
Jungtinės VILNIUS TECH ir LMTA studentų darbų peržiūros idėja
M. Tamulioniui kilusi idėja padėti studentams ugdyti gebėjimą komunikuoti su atlikėjais bei užtikrinti sklandžią garso patikros eigą buvo išpildyta jungtine VILNIUS TECH ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) darbų peržiūra. Prieš pat Kalėdas „LinkMenų fabrike“ vykusioje peržiūroje dalyvavo 14 VILNIUS TECH Renginių inžinerijos studentų ir 20 vaidybą studijuojančių studentų iš LMTA.
„Mūsų studentai turėjo įgarsinti atlikėjus – tinkamai sureguliuoti valdymo pulto parametrus, suderinti mikrofonų nustatymus ir kolonėlių skambesį“, – pasakoja garso režisierius M. Tamulionis.
Idėja VILNIUS TECH „LinkMenų fabriko“ audio cecho vadovui natūraliai kilo prieš penkerius metus pradėjus dėstyti Kūrybinių industrijų fakultete, tad panašias užduotis jis vykdo jau nuo 2017 metų.
Pasak M. Tamulionio, tokią užduotį būtų galima atlikti ir laboratorijos sąlygomis, iš anksto įrašytus muzikinių instrumentų signalus grojant iš kompiuterio, tačiau realybėje specialistas turi turėti platesnį žinių ir įgūdžių spektrą bei gebėjimą sklandžiai bendradarbiauti su kolegomis.
„Būtent todėl ieškojome atlikėjų, norinčių būti mūsų mokymosi proceso dalimi, ir nutarėme pakviesti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentus atlikti mūsų užduotį, drauge – įgyvendinant jų profesinės praktikos poreikį,“ – pasakoja M. Tamulionis.
Studentų darbą ir būsimųjų aktorių pasirodymus be Manto Tamulionio taip pat vertino ir LMTA Vaidybos ir režisūros katedros docentė Indrė Dirgėlaitė, o jiems talkino profesionalūs muzikantai – Kristupas Kmitas ir Kazimieras Jušinskas.
„Žinios per praktiką, profesionali aplinka, atspindinti realią situaciją, sukelianti teigiamą, ne egzamino stresą – ši jungtis savo netikėtumu suteikė kūrybinių impulsų bei galimybes, artimas profesionaliai scenai. Tarpdisciplininė jungtis užsimezgė tarp garso inžinerijos studento, aktorinio meistriškumo studento bei profesionalių muzikantų improvizatorių: būgnininko Kristupo Kmito (dabar jau ir LMTA vaidybos ir režisūros katedros dėstytojo) bei saksofonininko Kazimiero Jušinsko, kuris vedė ir improvizacijos dirbtuves“, – pasakoja LMTA Vaidybos ir režisūros katedros docentė Indrė Dirgėlaitė.
Laisvė kūrybiškumui ir kritiniam mąstymui
Pasak LMTA docentės, patirtis studentams buvo gyvas veiksmas ,,čia ir dabar“ profesionalioje ir laisvoje aplinkoje, kuri nežlugdo kūrybiškumo.
„Teko studijuoti ir šiuo metu tenka dėstyti ne vienoje Skandinavijos aukštojoje mokykloje, todėl visada žavėjausi, kai egzaminai skatina kūrybiškumą ir kritinį mąstymą, kai nepamatysi įprastų „mokyklinių egzaminų“ formų, o vyksta realus praktinis reflektyvus veiksmas. Ir svarbiausia, nėra kuriama baimės dėl atsiskaitymo atmosfera – ar gali tokioje aplinkoje skleistis kūrybiškumas? Baimės atmosfera kuria negalią, trukdo skleistis gebėjimams ir kūrybai“, – mintimis dalijasi docentė I. Dirgėlaitė.
„Esame dėkingi, kad Manto Tamulionio dėka mūsų kursui tapo realybe patirti tarpdisciplininių jungčių prasmę ir naudą,“ – teigia docentė.
Bendradarbiavimo naudos ir užsimezgę profesiniai ryšiai
Pasak M. Tamulionio, didžiausia tokio bendradarbiavimo reikšmė yra studentų tarpusavio susipažinimas ir pabandymas dirbti kartu kiek įmanoma realistiškiau atkurtose situacijose. Tokiu būdu mezgasi būsimų profesionalų pažinčių tinklas, kuris padės studentams geriau integruotis į darbo rinką. Studentai gebės bendradarbiauti vieni su kitais su didesniu pasitikėjimu, nes jau turės bendrą patirtį dirbant kartu.
„Man pačiam studijuojant LMTA Garso režisūros studijų programoje tokios bendradarbiavimo galimybės mums buvo nuolat kuriamos akademijos viduje, siūlant įgyvendinti trumpametražio filmo projektą kartu su kino režisūros ir vaidybos studentais ar parengti muzikinių įrašų albumą kartu su džiazo ar klasikinės muzikos atlikėjais“, – pasakoja M. Tamulionis.
Pasak pašnekovo, daug studijų laikų kolegų dabar jau patys yra aktyvūs rinkos dalyviai, o atsiradus įgarsinimo ar įrašymo paslaugų poreikiui – dažnai kreipiasi į jį patį ieškodami patarimo.
„Todėl iš savo asmeninės patirties galiu patvirtinti, kad studijų metu užsimezgę ryšiai dažnai tęsiasi didžiąją karjeros dalį“, – priduria garso režisierius.
Pramogų ir kūrybinių industrijų darbo rinkos
Pasak M. Tamulionio, koronaviruso pandemijai traukiantis, pramogų ir kūrybinių industrijų rinkos atsigauna.
Šalyje įvedus karantiną ir nustačius griežtus ribojimus taikomus kultūriniams renginiams, organizatoriai ir techninio aptarnavimo personalas buvo viena iš labiausiai pandemijos paveiktų darbuotojų grupių. Tuo metu dalis be darbo likusių specialistų persikvalifikavo ir pradėjo dirbti kitose srityse.
Pasak garso režisieriaus, atšaukus karantiną ir padidėjus renginių kiekiui, minėtieji darbuotojai į pramogų industrijas negrįžo, o tai reiškia, kad tokių specialistų poreikis ženkliai išaugo.
„Manau, kad studentai norintys įsitvirtinti šios srities darbo rinkoje visų pirma turi būti labai humaniški. Iš pirmo žvilgsnio šioje rinkoje svarbiausia yra techninių žinių taikymas, bet geriausiai vertinamu specialistu gali tapti tik gebėdamas komunikuoti, bendradarbiauti, būti paslaugiu ir geranorišku. Svarbu nuolat domėtis naujausiomis technologijomis ir jų pritaikymu, kuriant inovatyvią darbo aplinką“, – pasakoja M. Tamulionis.
Būtent naujausių technologijų žinių ir bendradarbiavimo įgūdžių studentai gali įgauti VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike“.
„VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike” studentai turi galimybę įgyvendinti savo kūrybines idėjas. Įstaiga siūlo ne tik galimybę naudotis naujausia prototipavimo įranga, bet ir suteikia galimybę studentams praktikuotis medijų srityse – pradedant virtualia realybe ir baigiant foto, video ir audio sritimis,“ – pasakoja M. Tamulionis.
Pasak „LinkMenų fabriko“ audio cecho vadovo, realizuodami savo sugalvotus ar dėstytojų pasiūlytus projektus bei dalyvaudami VILNIUS TECH „LinkMenų fabriko“ organizuojamose veiklose, studentai gali susipažinti su bendraminčiais, didinti profesinių pažinčių tinklą, plėsti savo pasaulėžiūrą.