Pradžia
Pradžia
Svetainės struktūra
Mano VILNIUSTECH
en
  • Kontaktai
Pradžia
Pradžia
en
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos VILNIUS TECH SKAITO laisvalaikis: leidiniai aplinkosaugos, perteklinio vartojimą, klimatologijos temomis
VILNIUS TECH SKAITO laisvalaikis: leidiniai aplinkosaugos, perteklinio vartojimą, klimatologijos temomis
2024-03-22

VILNIUS TECH SKAITO laisvalaikis: leidiniai aplinkosaugos, perteklinio vartojimą, klimatologijos temomis

Šią savaitę paminėta Tarptautinė Žemės diena, kurią Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. 

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario ekvinokciją, kuri skirtingose planetos vietose yra kovo 20–21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepiant į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkūriamasis Seimas (tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba) 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.

Minint Žemės dieną ypatingas dėmesys skiriamas aplinkosaugos temoms, svarbiausioms planetos problemoms ir jų sprendimo būdams. Pasaulio gamtos fondas (angl. World Wide Fund for Nature – WWF) kviečia prisidėti prie kasmetinės iniciatyvos kovo 23 d. (šeštadienį) 20 val. 30 min. išjungiant šviesas vienai valandai ir tokiu būdu parodant savo susirūpinimą planetos ateitimi.

VLNIUS TECH Biblioteka kviečia skolintis ne tik mokslinę literatūrą aplinkosaugos, perteklinio vartojimo, klimato kaitos temomis, bet ir knygas laisvalaikio skaitymui:
 
   
Linthorst, J. A. (2023). Research between science, society and politics: the history and scientific development of green chemistry. Eburon.
Didžiąją savo istorijos dalį chemija buvo laikoma pažangos mokslu, kuriuo žavėjosi daugelis. Tačiau šiuolaikinės viešos diskusijos apie chemiją buvo gana kritiškos, daugiausia dėl aplinkosaugos priežasčių. Todėl įdomu pastebėti, kad XX a. dešimtajame dešimtmetyje atsirado "žalioji chemija". Šios naujos srities ištakos, mokslinė reikšmė ir varomosios jėgos, lėmusios įspūdingą jos augimą, yra šios knygos tema.
 
Wilson, E. D. (2021). After cooling: on Freon, global warming, and the terrible cost of comfort (First Simon & Schuster hardcover edition). Simon & Schuster.
„Po atšalimo“ – tai lyriškas publicistikos kūrinys, kuriame istorija, klimatologija, kelionės ir filosofija sujungiamos į pasakojimą apie freono gimimą, gyvenimą ir pomirtinį gyvenimą, pradedant jo išradimu 1920 m., kai jis buvo laikomas mokslo stebuklu. Progresą – nuo bandymų uždrausti šią cheminę medžiagą devintajame dešimtmetyje (ir dėl to kilusio politinio pasipriešinimo), iki šiuolaikinės kelionės po Amerikos gilumą su žmogumi, kuris supirkinėja palėpėse ir rūsiuose sukrautas senas freono talpyklas ir naikina šią cheminę medžiagą, kol ji nespėjo padaryti dar daugiau žalos.
 
Raymond, Christopher M. (2021). Changing senses of place: navigating global challenges. Cambridge University Press.
Pasauliniai iššūkiai – nuo klimato kaitos ir ekologinio režimo pokyčių iki pabėgėlių krizių ir postnacionalinių teritorinių pretenzijų – sparčiai keičia ekosistemų slenksčius ir socialinį visuomenės audinį visame pasaulyje. Šioje knygoje sprendžiamas gyvybiškai svarbus klausimas, kaip orientuotis prieštaringose stabilumo ir pokyčių jėgose pasaulyje, kurį formuoja daugybė tarpusavyje susijusių globalių iššūkių.
 
Wąsowska-Pawlik, A., Purchla, J. (2021). Heritage and environment. International Cultural Centre.
Pastaraisiais metais, o ypač visai neseniai, vis labiau suvokiame, kad aplinkosauginis kontekstas yra labai svarbus siekiant visapusiškai suprasti vertybes ir pačią kultūros paveldo, kuris išlieka vienu pagrindinių kiekvieno žmogaus tapatybės elementų, prasmę. 2020-2021 m. pandemija, turinti didžiulį neigiamą poveikį kultūros paveldo sektoriui, neabejotinai paskatins daugelį kultūros paveldo institucijų imtis temų, susijusių su vadinamąja "žaliąja revoliucija".

 
 
McKinnon, A. C. (2018). Žalioji logistika: kaip sumažinti žalą aplinkai: [vadovėlis]. Technika.
Vadovėlis skirtas sustiprinti Lietuvos logistikos žinių bazę žaliosios logistikos aspektais, nes pagrindinis jo tikslas – pristatyti inovatyvius būdus ir pažangius metodus, leidžiančius mažinti neigiamą logistikos veiklų poveikį aplinkai, ir įvertinti šių priemonių naudojimo pasekmes ekonominei bei socialinei sritims. Prie knygos originalo kalba rengimo prisidėjo ekspertai iš Oksfordo, Linčiopingo, Kardifo, Lankasterio, Vestminsterio ir kitų universitetų.
 
Kondo, M. (2023). Džiaugsmu spindintys namai: iliustruotos meistriškumo pamokos, kaip įvesti tvarką namuose. Vaga.
„Džiaugsmu spindintys namai“ ne tik moko kaip susikurti tvarkingus namus, bet ir padeda suprasti, kad ne jūs turite tarnauti namams, o jie turi būti pritaikyti jūsų poreikiams. Tai geriems pokyčiams namuose ir gyvenime įkvepianti knyga. Knygoje patariama, kaip kambarys po kambario, spinta po spintos, stalčius po stalčiaus susitvarkyti namus; kaip surūšiuoti, sudėlioti ir laikyti pačius įvairiausius daiktus: nuo drabužių ir batų iki fotografijų, knygų, virtuvės įrankių, kosmetikos priemonių, vertingų ar širdžiai brangių smulkmenų.
 
Aleksijevič, S. (1999). Černobylio malda: ateities kronika. Alma littera.
Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič parašė knygą ne tik apie pačią atominės elektrinės katastrofą, bet ir apie tai, ko mes net neįsivaizdavome – kaip gyventi žemėje po jos. Avarijos likviduotojų, gaisrininkų, kariškių ir jų artimųjų, paprastų žmonių ir pareigūnų, o skaudžiausia – vaikų akimis atskleidžiamas visas sistemos suluošintų žmonių gyvenimo ir likimo tragizmas.
 
Norite surasti daugiau knygų įvairiomis, Jums aktualiomis temomis? Naudokitės VILNIUS TECH Virtualiosios bibliotekos paprastąja arba išplėstine paieška: pasitelkite loginius operatorius, filtruokite leidinius pagal metus, autorių, temą, kalbą ir t.t.
Išsamūs video gidai, kaip naudotis paieška VILNIUS TECH Virtualiojoje bibliotekoje:
Asmeninė paskyra VILNIUS TECH Virtualiojoje bibliotekoje
Paprastoji paieška VILNIUS TECH Virtualiojoje bibliotekoje
Išplėstinė paieška VILNIUS TECH Virtualiojoje bibliotekoje
Knygas galite pasiskolinti per VILNIUS TECH Virtualiąją biblioteką. Gavę pranešimą apie paruoštą užsakymą, atvykite pasiimti leidinių į nurodytą vietą: Centrinę biblioteką (I a. holas) ar skaityklą fakultete.
Kontaktai
Kontaktai
Mano VILNIUSTECH
vilniustech.lt
  • Kontaktai
  • Duomenų saugumas
  • Alumni
  • E-parduotuvė
  • El. paštas darbuotojams
Saulėtekio al. 11, LT-10223 Vilnius
Informacija stojantiesiems: (0 5) 274 4949, (0 5) 274 5010; crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOnByaWVtaW1hc0B2aWxuaXVzdGVjaC5sdCIgdGl0bGU9InByaWVtaW1hc0B2Z3R1Lmx0Ij5wcmllbWltYXNAdmlsbml1c3RlY2gubHQ8L2E+:xx
Bendroji informacija: (0 5) 274 5030, crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOnZpbG5pdXN0ZWNoQHZpbG5pdXN0ZWNoLmx0Ij52aWxuaXVzdGVjaEB2aWxuaXVzdGVjaC5sdDwvYT4=:xx
E. pristatymo dėžutės adresas 111950243
 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Kodas 111950243, PVM mokėtojo kodas LT119502413
crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOkFudGFuYXMua29udHJpbWFzQHZpbG5pdXN0ZWNoLmx0IiBzdHlsZT0icG9pbnRlci1ldmVudHM6IG5vbmU7Y29sb3I6IHJnYmEoMCwgMCwgMCwgMCk7IHBvc2l0aW9uOiBhYnNvbHV0ZTsiPkFudGFuYXMua29udHJpbWFzQHZpbG5pdXN0ZWNoLmx0PC9hPg==:xx
e-solution Mediapark
e-solution Mediapark
ATHENA