Pradžia
Pradžia
Svetainės struktūra
Mano VILNIUSTECH
en
  • Kontaktai
Pradžia
Pradžia
en
Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centras Išmanių ir klimatui neutralių kompetencijų centro naujienos Web of Science – publikacijų duomenų ir žurnalų kokybės vertinimo „auksinis standartas“
Web of Science – publikacijų duomenų ir žurnalų kokybės vertinimo „auksinis standartas“
2021-05-26

Web of Science – publikacijų duomenų ir žurnalų kokybės vertinimo „auksinis standartas“

Norime priminti, kad VILNIUS TECH bendruomenės nariai gali naudotis Web of Science duomenų baze ir papildomais jos įrankiais.

Ši duomenų bazė buvo įkurta 1964 m. kaip Institute of Scientific Information (ISI) produktas „Science Citation Index (SCI)™“ pavadinimu. 1992 m. duomenų bazės valdytoju tapo Thomson Reuters kompanija ir neužilgo duomenų bazei suteiktas dabartinis Web of Science (toliau – WoS DB) pavadinimas. Nuo 2016 m. WoS priklauso ClarivateTM kompanijai.

Nors bibliografinių duomenų bazių skaičius ir įvairovė sparčiai auga, tačiau WoS ir toliau išlieka įtakingiausia pasauline bibliografine duomenų baze, ilgus metus naudojama tiek mokslo vertinimo, tiek kasdienių užduočių atlikimo tikslais.
Didžioji dalis akademinės bendruomenės narių (mokslininkai, dėstytojai ir studentai) bibliografines duomenų bazes plačiausiai naudoja dviem tikslais:
  1. Ieškant aktualiausios literatūros studijoms, tyrimams ar baigiamųjų darbų bei paskaitų rengimui;
  2. Renkantis žurnalą publikavimui.
Naudojant duomenų bazę literatūros paieškos tikslais, verta prisiminti, kad WoS – bibliografinė duomenų bazė, kas reiškia, kad joje kaupiami publikacijų metaduomenys, o ne pačios publikacijos. Atviros prieigos publikacijoms pateikiamos nuorodos į jų pilnus tekstus.
Tačiau šiais laikais WoS dažniausiai naudojama dėl joje pateikiamų leidinių cituojamumo rodiklių, kuriais vertinami indeksuojami leidiniai. Šie rodikliai svarbūs pasirenkant žurnalą publikavimui ar prenumeratai. Tačiau šiais laikais jie taikomi ir vertinant publikacijų kokybę. Iš esmės, tai nėra gera praktika, nes cituojamumo rodikliai apibūdina vidutinį leidinio (dažniausiai – žurnalo) publikacijų cituojamumą ir todėl yra skirti bendram žurnalo, o ne atskirų jame paskelbtų publikacijų, kokybės įvertinimui.

WoS DB yra sudaryta iš eilės atskirų specializuotų duomenų bazių (indeksų), tačiau svarbiausi jų yra sutelkti WoS Core Collection dalyje. Šiuo metu WoS Core Collection yra indeksuojama daugiau nei 21 000 leidinių, iš kurių daugiau nei 12 000 žurnalų yra skaičiuojami cituojamumo rodikliai.

WoS įkūrėjo Eugene Garfield tikslas buvo sukaupti duomenis tik apie aukščiausios kokybės tarptautinio masto mokslinę produkciją, todėl WoS yra selektyvi DB – indeksuojami žurnalai yra atrenkami pagal griežtus kriterijus ir pakartotinai peržiūrimi. Nepaisant to, WoS DB turinys apima visas pagrindines disciplinas, tačiau nevienodomis proporcijomis: išsamiausiai apimamos gyvybės, biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslų sritys, o socialinių, ir ypatingai – humanitarinių, mokslo sričių aprėptis yra kur kas siauresnė ir vertinama kaip nepakankama patikimiems vertinimams ir duomenų analizėms.

Ilgametis naudojimas suteikė WoS „auksinio standarto“ titulą, todėl šios DB prenumeratos kaina neišvengiamai išaugo. Dėl to, akademinės institucijos dažniausiai prenumeruoja ne visą WoS DB platformą, o tik WoS Core Collection dalį (dažnai taikant ir papildomus apribojimus).

Pagal š. m. balandžio mėn. atnaujintą WoS DB prenumeratą, VILNIUS TECH bendruomenės nariams prieinamas WoS Core Collection dalių turinys bei jo prieigos laikotarpio apribojimai pateikti 1 lentelėje.

1 lentelė. Universiteto bendruomenei prieinamas WoS Core Collection turinys ir jo laikotarpio apribojimai.
WoS Core Collection dalis Sutrumpinimas Pilnas archyvo aprėpties
laikotarpis
Pagal Lietuvos universitetų licenciją prieinama archyvo dalis (pagal laikotarpį)
PAGRINDINIAI INDEKSAI
Science Citation Index Expanded SCIE Nuo 1900 m. Nuo 1990 m.
Social Sciences Citation Index SSCI Nuo 1900 m. Nuo 1990 m.
Arts & Humanities Citation Index A&HCI Nuo 1975 m. Nuo 1990 m.
Emerging Sources Citation Index ESCI Nuo 2005 m. Nuo 2015 m.
KONFERENCIJŲ MEDŽIAGA
Conference Proceedings Citation Index – Science CPCI-S Nuo 1990 m. Nuo 1990 m.
Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities CPCI-SSH Nuo 1990 m. Nuo 1990 m.
KNYGOS
Book Citation Index – Science BKCI-S Nuo 2005 m. Nuo 2005 m.
Book Citation Index – Social Sciences & Humanities BKCI-SSH Nuo 2005 m. Nuo 2005 m.
REGIONINĖS DB
KCI-Korean Journal Database KCI Nuo 1980 m. Nuo 1980 m.
Russian Science Citation Index RSCI Nuo 2005 m. Nuo 2005 m.
SciELO Citation Index SciELO Nuo 1997 m. Nuo 2002 m.


WoS duomenų bazėje publikacijų paiešką galima atlikti:
  • įvairiais pjūviais (pagal antraštę, reikšminius žodžius, autorius, instituciją, leidinio pavadinimą ir t.t.)
  • galima pasirinkti tik konkrečias WoS Core Colection dalis;
  • galima ieškoti visų prieinamų DB dalių turinyje ar atskiruose regioninėse DB (šiuo atveju paieškos parinkčių ir filtravimo galimybės gali būti siauresnės, nei ieškant Core Collection turinyje);
  • paiešką papildomai galima apriboti nurodant tam tikrą laikotarpį.

Gautus rezultatus (publikacijų sąrašus) galima toliau analizuoti (Analyze Results) bei generuoti jų citavimo duomenų ataskaitas (Create Citation Report).

Vartotojai, susikūrę nemokamas WoS paskyras, papildomai gali:
  • išsaugoti atliktas paieškas;
  • užsakyti naujienų prenumeratą pagal vykdytų paieškų kriterijus (alert);
  • atsirinkti ir susikurti individualius publikacijų sąrašus (marked list), kuriuos galima išsaugoti (galima sukurti iki 50 sąrašų);
  • WoS paskyros taip pat reikalingos norint naudotis papildomais WoS įrankiais.

Universiteto bendruomenės nariai gali naudotis šiais WoS DB pateikiamais įrankiais:
  • Journal Citation Reports (JCR) – įrankis, skirtas žurnalų kokybės vertinimui. Jo pagalba galima ieškoti WoS DB indeksuojamų žurnalų ir peržiūrėti jų cituojamumo rodiklių ir kitą informaciją. Svarbu! JCR pateikiami tik žurnalų, indeksuojamų SCIE ir SSCI indeksuose, duomenys (A&HCI, BkCI, CPI ir ESCI indeksuojamų leidinių JCR nėra ir jiems cituojamumo rodikliai nėra skaičiuojami).
  • Essential Science Indicators (ESI) – įrankis, skirtas įvertinti aktualiausioms ir populiariausioms mokslų sritims bei tendencijoms.
  • NAUJA! InCites Benchmarking &Analytics (InCites) – įrankis, skirtas palengvinti WoS indeksuojamų publikacijų analizę, vertinant jų kiekius, pasiskirstymą ir cituojamumo duomenis įvairiais aspektais ir skirtinguose kontekstuose.

Svarbu! Naudojantis WoS DB ir joje pateikiamais įrankiais bei funkcijomis, svarbu atsižvelgti į minėtus turinio prieigos pagal laikotarpį apribojimus, nes jie dažnai taikomi ne tik publikacijų, bet ir citavimo duomenų prieinamumui. Tai itin svarbu skaičiuojant autoriaus h-indeksų vertes WoS DB, nes jos nustatomos tik pagal vartotojui prieinamą DB turinį (publikacijas ir citavimo duomenis).


Detalus WoS DB turinio, privalumų, trūkumų ir pateikiamų rodiklių aprašymas pateikiamas apžvalginiame straipsnyje.


Šiuo metu Clarivate aktyviai vysto ir tobulina naują WoS DB vartotojo sąsają, kuri jau dabar prieinama vartotojams:



Clarivate teigimu, pagrindiniai tikslai yra naująją sąsają padaryti greitesnę, intuityvesnę ir patogesnę:
  • Duomenų tarpusavio sąsajos ir greitesnis puslapių užkrovimas įgalins efektyvesnį darbą;
  • Sąsaja intuityviai prisitaikys prie naudojamo įrenginio (kompiuterio, planšetės ar telefono)
  • Didesnis dėmesys bus skiriamas citavimo duomenims, išryškinant daugiausiai dėmesio sulaukusias publikacijas.

Schemoje pateikta WoS sąsajos atnaujinimo eiga. Naujos funkcijos – paryškintos. Detalūs visų atnaujinimų aprašymai pateikiami čia >>>



Daug pokyčių pačioje sąsajos struktūroje: pasikeitė ne tik svetainės stilius, bet ir jau pažystamų įrankių ir duomenų išdėstymas, kai kurių funkcijų pavadinimai. Todėl raginame visus WoS vartotojus pasinaudoti šia proga ir susipažinti su atnaujinta vartotojo sąsaja, nes netolimoje ateityje ji taps pagrindine (nebebus galimybės naudotis visiems įprasta „klasikine“ sąsajos versija). Naujojoje sąsajoje Jus pasitiks „vedlys“, kuris padės orientuotis naujoje svetainės struktūroje.



Svarbu! WoS DB prieinama iš vidinio universiteto tinklo. Norint naudotis duomenų baze iš išorinio tinklo, reikalinga VPN paslauga.



 
Kontaktai
Kontaktai
Mano VILNIUSTECH
vilniustech.lt
  • Kontaktai
  • Duomenų saugumas
  • Alumni
  • E-parduotuvė
  • El. paštas darbuotojams
Saulėtekio al. 11, LT-10223 Vilnius
Informacija stojantiesiems: (0 5) 274 4949, (0 5) 274 5010; crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOnByaWVtaW1hc0B2aWxuaXVzdGVjaC5sdCIgdGl0bGU9InByaWVtaW1hc0B2Z3R1Lmx0Ij5wcmllbWltYXNAdmlsbml1c3RlY2gubHQ8L2E+:xx
Bendroji informacija: (0 5) 274 5030, crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOnZpbG5pdXN0ZWNoQHZpbG5pdXN0ZWNoLmx0Ij52aWxuaXVzdGVjaEB2aWxuaXVzdGVjaC5sdDwvYT4=:xx
E. pristatymo dėžutės adresas 111950243
 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Kodas 111950243, PVM mokėtojo kodas LT119502413
crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOkFudGFuYXMua29udHJpbWFzQHZpbG5pdXN0ZWNoLmx0IiBzdHlsZT0icG9pbnRlci1ldmVudHM6IG5vbmU7Y29sb3I6IHJnYmEoMCwgMCwgMCwgMCk7IHBvc2l0aW9uOiBhYnNvbHV0ZTsiPkFudGFuYXMua29udHJpbWFzQHZpbG5pdXN0ZWNoLmx0PC9hPg==:xx
e-solution Mediapark
e-solution Mediapark
ATHENA