„LinkMenų fabrikas“
Grupė „Raudona Šviesa“ pristato išskirtinio formato klipą: „atspausdintas“ Niujorkas ir VR produkcija

2025-04-09
Grupė „Raudona Šviesa“ pristato išskirtinio formato klipą: „atspausdintas“ Niujorkas ir VR produkcija
Miesto peizažas ir jame atsispindinti saulė – kasdieniai miesto vaizdai, pasirodantys ir grupės „Raudona Šviesa“ dainos „Einu miegoti“ muzikiniame klipe. Tačiau šiuose vaizduose atsiskleidžia ir netikėti Niujorko miesto elementai: klipe matomas garsusis Empire State dangoraižis ir netikėtu rakursu pavaizduota Laisvės statula. Įdomu tai, kad išvykti į Niujorką net nereikėjo – šie klipo elementai atspausdinti 3D spausdintuvu, o saulės projekcijos sukurtos VILNIUS TECH virtualios produkcijos studijos „Faux Real studio“ komandos dėka.
Išskirtinis savo formatu, vertikalus jaunosios roko grupės dainos muzikinis klipas sujungia dvi labai skirtingas technologijas – senąją gyvo vaizdo projektavimo metodiką ir modernų virtualios produkcijos ekraną.
„Pasirinktas technologijų derinys aiškiai parodė, kokių įspūdingų rezultatų galima pasiekti, kai viename projekte, net tame pačiame kadre, susijungia tiek klasikinės, tiek šiuolaikinės technologijos, tokios kaip virtuali produkcija,” – pasakoja VILNIUS TECH „Faux Real studio“ prodiuserė Rūta Račaitė.
3D spausdintas miestas
„Dainos „Einu miegoti“ muzikinio klipo sukūrimas grupei atiteko kaip specialus prizas, kurį VILNIUS TECH „LinkMenų fabrikas“ įsteigė muzikos klubo „Tamsta“ organizuotame jaunų grupių konkurse „Garažas'24“,“ – pasakoja VILNIUS TECH Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas” direktorius Mantas Tamulionis.
Pasak M. Tamulionio, prie šio muzikinio klipo dirbo visa „LinkMenų fabriko” komanda – tiek virtualios produkcijos studijos „Faux Real studio“ specialistai, tiek prototipų laboratorijos ekspertai, 3D spausdintuvais atspausdinę didelę dalį klipe matyto miesto detalių. Kita dalis matomo miesto – tai maketai, gauti iš VILNIUS TECH Architektūros fakulteto.
„Kalbant apie kūrybinį darbą čia ir dabar – „LinkMenų fabrikas” suteikia būtent tokią galimybę. Čia galėjome greitai įgyvendinti idėjas – nuo miesto detalių spausdinimo iki techninių sprendimų, kuriuos reikėjo priimti iš karto. Labai džiaugiuosi bendradarbiavimu tarp visų komandos dalių – ne tik kino gamybos, bet ir prototipų kūrimo. Ir, žinoma, studentai – vienas didžiausių VILNIUS TECH privalumų. Galime juos įtraukti į kūrybinį procesą, dirbti kartu, o jų indėlis yra tikrai svarbus,“ – pasakoja dainos „Einu miegoti“ muzikinio klipo režisierius Ričardas Matačius.
Improvizuotas ir neribotas kūrybinis procesas
„Kuriant muzikinius klipus, man pirmiausia norisi susitikti su grupe. Susipažinę su „Raudona Šviesa“ pradėjome kalbėti apie tai, ką jie mėgsta, kokios muzikos klauso, kas juos įkvepia ir taip toliau. Toks susipažinimas man visada pirmiausiai yra kūrybinė atspirtis. Vėliau su kolega operatoriumi Džiugu Šėma apsitarėme ir nusprendėme, kad filmuosime būtent miesto įvaizdį kuriančių maketų vaizdus ir taip vaizdiškai pateiksime dainą,“ – apie klipo kūrimo pradžią pasakoja R. Matačius.
Pasak grupės narių, daina perteikia savotišką gėdos arba nusivylimo savimi jausmą. „Kai šeštą ryto eini namo, o visi jau bėgioja, šunis vedžioja, o tu dar tik grįžti namo – savotiškas nusivylimo savimi ėjimas į lovą,“ – pasakoja „Raudonos Šviesos“ nariai.
Tačiau jie taip pat priduria, kad daina gali būti vienas iš nusiraminimo būdų prieš miegą, padedančių kovoti su nemiga.
Anot „Faux Real studio“ operatoriaus D. Šėmos, sprendimas, kurį kūrybinė komanda priėmė jau filmavimo metu – tai gyvai atliekamos dainos projekcijos.
„Iš pradžių galvojome, kad nufilmuosime vokalistą atskirai ir projekcijų filmavimo metu tiesiog leisime vaizdo įrašą. Tačiau galiausiai viską darėme gyvai, todėl atsirado daugiau kūrybinės erdvės eksperimentuoti ir kažką keisti realiu metu,“ – teigia operatorius.
Pasak jo, prie šios kūrybinės laisvės prisidėjo ir galimybė naudotis virtualios produkcijos studijos įranga – kameros sekimo technologija, intuityviomis šviesomis, LED ekranu bei kolegų sugeneruotu virtualiu saulės atvaizdu.
„Filmavimas virtualios produkcijos studijoje be abejonės palengvino ir pagreitino visą kūrybinį procesą,“ – sako D. Šėma.
Kaip teigia režisierius R. Matačius, kurdamas muzikinius klipus jis visada mėgsta improvizuoti.
„Tada kūrybinis procesas tampa organiškas, ne toks struktūrizuotas, o būtent tai man ir patinka. Kai operatorius pradeda improvizuoti, tada pati grupė sako: „O žiūrėkite, galime daryti ir taip, ir kitaip“, ir čia buvo labai daug improvizacijos. Tai suteikia daugiau kūrybinės laisvės, nes muzikiniai klipai tai leidžia,” – įsitikinęs režisierius.
„Raudona Šviesa“ taip pat teigiamai vertina šį kūrybišką filmavimo būdą.
„Pilnai pasitikėjome režisieriaus R. Matačiaus vizija, todėl buvo gražu stebėti ir laukti, kada ateis mūsų eilė nusifilmuoti. Buvo daug improvizacijų, todėl, kai pradėjo mažėti laikas ir kai kurie kadrai buvo įmanomi tik vieną kartą, kilo jaudulys ar mums su grupe pavyks, tačiau vis tiek – tai buvo be galo smagi patirtis,“ – pasakoja grupės nariai.
Muzikinį grupės „Raudona Šviesa“ dainos „Einu miegoti“ vaizdo klipą kviečiame žiūrėti čia.