Tvarumo centras
Susipažink su tvarumo centru
Tvarumo centro naujienos
Tvarumo centro ekspertė R. Mikučionienė: „Žengiant tvarumo keliu, svarbiausia – sąmoningumas“
2024-07-30
Tvarumo centro ekspertė R. Mikučionienė: „Žengiant tvarumo keliu, svarbiausia – sąmoningumas“
Pastaraisiais metais tvarumo tema tapo itin aktualia – viešojoje erdvėje galima rasti ne tik patarimų, kaip gyventi tvariau, bet ir šokiruojančių vaizdų, kuriuose atsispindi neigiamas žmonių poveikis aplinkai. Tvarumo svarbą pabrėžia ir įvairios įmonės bei organizacijos, ne išimtis – Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH), kuriame tvarūs sprendimai įgyvendinami jau ne vienerius metus. Svarbu pabrėžti tai, kad universiteto strategijoje tvarumas išskiriamas ir kaip viena iš kertinių, bendruomenės puoselėjamų vertybių. Tiesa, tobulėti ir stengtis dar yra kur, tačiau svarbiausia – kasmet augantis žmonių susidomėjimas ir įsitraukimas.
Tvarumas lydi ir darbe, ir buityje
VILNIUS TECH Tvarumo centro tvarumo programos koordinatorė dr. Rūta Mikučionienė pasakoja, kad tvarumas jos gyvenime atsirado dar besimokant universitete – Aplinkos inžinerijos fakultete moteris studijavo Pastatų energetikos studijų kryptį. Šios studijos buvo susijusios ne tik su pastatų energiniu efektyvumu, bet ir su aplinkosauga bei tvarumu. Pastarasis, bėgant metams, tapo viena pagrindinių sričių, kurioje ekspertė specializuojasi.
„Galiu drąsiai teigti, kad mano požiūrį į tvarumą pakeitė dokumentinis filmas apie visuotinį atšilimą – „Nepatogi tiesa“. Kai jį peržiūrėjau, studijavau Danijoje. Ši šalis, tvarumo aspektu, buvo keliais žingsniais priekyje, nei Lietuva. Būtent tada ir pradėjau labiau domėtis aplinkosauga, darnumo rodikliais, jų vertinimu ir žemėje paliekamu pėdsaku“, – pasakoja dr. R. Mikučionienė.
VILNIUS TECH ekspertė taip pat pabrėžia, kad tvarumas ją lydi ne tik darbe, bet ir kasdieniame gyvenime – besirinkdama prekes parduotuvėje, ji visuomet atkreipia dėmesį į prekių gamintojus ir įsigyja prekes, pagamintas Lietuvoje. Tokiu būdu ji prisideda prie tvarumo puoselėjimo – juk Lietuvoje pagamintų prekių transportavimo laikas yra gerokai trumpesnis.
„Maisto produktus, vienareikšmiškai, stengiuosi pirkti iš vietinių gamintojų. Kai matau, kad turiu galimybę rinktis, visada renkuosi perdirbtą pakuotę arba tokią, kurią gaminant, būtų panaudota kuo mažiau plastiko. Taip pat rankinėje visuomet turiu ir daugkartinių maišelių“, – pažymi doc. dr. R. Mikučionienė.
VILNIUS TECH įgyvendinami tvarūs sprendimai
Ekspertė pabrėžia, kad vienas didžiausių universiteto žingsnių, žengiant tvarumo keliu – parengta tvarumo strategija, kuri jau įgyvendinama. Ji taip pat džiaugiasi, kad bendrose erdvėse jau galima rasti atliekų rūšiavimo konteinerių, vandens stotelių. Džiugina ir tai, kad susirinkimų bei posėdžių metu VILNIUS TECH atstovai rodo pavyzdį ir svečiams – ant stalų galima rasti vandens ąsočiuose, o ne plastikiniuose buteliuose.
„Galiu drąsiai teigti, kad VILNIUS TECH bendruomenė tampa vis tvaresnė ir sąmoningesnė – tiek darbuotojai, tiek studentai. Pavyzdžiui, jiems rūpi maisto atliekų rūšiavimas, o šiuo metu jau ieškoma ir infrastruktūros, padėsiančios šiuos sprendimus įgyvendinti. Ne ką mažiau svarbu paminėti ir tai, kad dėstytojai pamažu atsisako popierinių kursinių ir kitų rašto darbų, juos perkelia į skaitmeninę erdvę. Tikiu, kad tam įtakos turėjo prieš kelerius metus parodytas gerasis pavyzdys – universitetas atsisakė bendrai naudojamų popierinių dokumentų ir perėjo prie elektroninių. Tiesa, šis sprendimas buvo nelengvas, tačiau svarbus žingsnis link tvarumo, tad teko susidurti su iššūkiais, kuriuos visus pavyko įveikti“, – pasakoja tvarumo programos koordinatorė.
Doc. dr. R. Mikučionienė, kalbėdama apie tvarumą, dėmesį atkreipia ir į universitetui priklausančius pastatus. Kai kurie jų – renovuojami, o dalies, įvertinus rekonstrukcijos sudėtingumą, visai atsisakyta. Šiuo metu vienas prioritetų – universitetui priklausančiuose pastatuose, taip pat ir bendrabučiuose, diegti atsinaujinančius išteklius. Tiesa, svarbu suprasti, kad tokie sprendimai nėra įgyvendinami per dieną, tad apčiuopiamo rezultato dar teks palaukti.
„Neabejoju, kad Tvarumo centro atidarymas universitete yra lemiamas žingsnis, žengiant tvarumo keliu. Dar praėjusią vasarą su Tvarumo centro kolegomis organizavome vasaros stovyklą, o pavasarį – kursus, kuriuose dalyvavo ir VILNIUS TECH bendruomenės nariai. Tai jiems buvo puiki galimybė ne tik praplėsti savo akiratį, bet ir įgyti išskirtinių įgūdžių, itin reikalingų šiuolaikinėje darbo rinkoje“, – pastebi ekspertė.
Pasak doc. dr. Rūtos Mikučionienės, stebint tvarumo specialistų poreikį darbo rinkoje, VILNIUS TECH jau nuo rudens pasiūlys naujas studijų programas stojantiesiems: bakalauro studijų programą Tvarumo technologijos ir magistrantūros – Tvarumo valdymas. Ekspertė atkreipia dėmesį, kad šią iniciatyvą itin palaikė ir visa universiteto bendruomenė.
„Pagrindinė magistrantūros studijų kryptis bus verslo vadybos, bet absolventai studijų metu įgis energijos ir aplinkos inžinerijos krypties žinių. Abi studijų programos bus siūlomos Aplinkos inžinerijos fakultete, o Tvarumo valdymo programa parengta bendradarbiaujant su Verslo vadybos fakultetu“, – pasakoja Tvarumo centro tvarumo programos koordinatorė.
Daugiau apie Tvarumo technologijų studijų programą rasite čia.
Daugiau apie Tvarumo valdymo studijų programą rasite čia.
Daugiau apie Tvarumo technologijų studijų programą rasite čia.
Daugiau apie Tvarumo valdymo studijų programą rasite čia.
-
- Puslapio administratoriai:
- Monika Linkevič
- Ugnė Daraškevičiūtė