Žinių ir technologijų perdavimo centras
Naujienos
VGTU mokslininkai dalijosi žiniomis apie architektūros kokybės kriterijus
2014-10-21
VGTU mokslininkai dalijosi žiniomis apie architektūros kokybės kriterijus
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Architektūros pagrindų ir teorijos katedra su Lietuvos architektų rūmais bei Lietuvos architektų sąjunga Pasaulinę architektūros dieną paminėjo mokslinėje konferencijoje „Architektūros kokybės kriterijai ir jų teisinė reikšmė“.
Susirinkusieji skaitė pranešimus apie architektūros kokybę, jos įtaką visuomenės gerovei, aptarinėjo vertinimo problematiką, esminius kriterijus ir reikalavimus, teisinį reguliavimą ir jo efektyvumą. Vyko diskusijos dėl reglamentų turinio reikšmės kokybės valdyme, gvildenti architektūrinės, urbanizuotos aplinkos, svarstyti „žaliosios“ arba darnios plėtros klausimai, taip pat kilo diskusijos ir dėl estetikos.
Konferencijos Mokslinio komiteto pirmininkas architektas doc. dr. Vytautas Petrušonis tvirtino, kad architektūrinės aplinkos kokybė yra ne tik architektų, bet ir visuomenės rūpestis. Konferencijoje siekta įvertinti teisinio reguliavimo galimybes, aptarti architektūros kokybės ir jos vertinimo reglamentavimo problemas, su jų sprendimu susijusius klausimus. Sudėtinga ir daugialypė architektūros kokybės kriterijų samprata siejama su architektūrinių objektų poveikiu, jų funkcionavimu, kūrimo procesu, su asmens ir visuomenės pažiūromis.
Kaip minėjo V. Petrušonis, didele problema laikoma tai, kad architektūros kokybės kriterijai yra sunkiai formalizuojamas dalykas. Neretai galima tik įvardinti reikšmingus kokybės aspektus, vedančius principus, aktualias temas – statybos pagrįstumas, statinio patvarumas, urbanistinis integralumas, estetiškumas, funkcionalumas – patogumas, darna su esama aplinka, inovatyvumas ir t.t. Tačiau tai – tik kokybinių būsenų įvardinimas, o kokybės „indikatorių“ nustatymas ir naudojimasis jais, vertinant galimą tų būsenų įkūnijimą rengiamuose projektuose, priklauso nuo specialistų bendrijoje vyraujančio požiūrio, nuo specialistų kompetencijos.
Architektas pasakojo, jog ši konferencija buvo itin svarbi dėl susirinkusios specialistų gausos ir įvairovės: „Į vieną vietą suėjo ir mokslininkai, ir praktikai – architektai ir projektuotojai, rajono savivaldybių darbuotojai, ministerijų bei departamentų, suinteresuotų institutų atstovai. Visi dalyvavome karštose diskusijose ir sprendėme, kokios priemonės leistų neatskirti modernios architektūros kūrimo ir kultūros paveldo apsaugos“.
Renginio organizatoriai tiki, jog konferencijos rezultatai prisidės tobulinant teisėkūros procesą, viešųjų pirkimų kultūrą, architektūrinių konkursų organizavimą ir jų darbų vertinimą, teritorijų planavimą, architektūros reikalavimų formulavimą, ekspertinių vertinimų techniką, padės siekti konsensuso tarp užsakovų, projektuotojų bei visuomenės, leis geriau ginti viešąjį interesą. Konferencijoje „Architektūros kokybės kriterijai ir jų teisinė reikšmė“ parengta rezoliucija, kuri bus skelbiama viešai, planuojama ją išsiųsti į valstybines institucijas. Taip pat parengtas konferencijos pranešimų santraukų rinkinys, o vėliau bus pristatytas ir mokslinių straipsnių rinkinys, kurį parengs VGTU Architektūros pagrindų ir teorijos katedra.
„Svarstome, jog ši konferencija, į vieną vietą surinkusi labai daug specialistų, pasiteisino ir kad reikėtų surengti dar bent keletą: mokslininkų bendradarbiavimas su Architektų rūmais ir Architektų sąjunga labai naudingas ieškant atsakymų į probleminius klausimus“, – pasakojo V. Petrušonis.
-
- Puslapio administratoriai:
- Lina Bakšienė
- Ugnė Daraškevičiūtė