Žinių ir technologijų perdavimo centras
Naujienos
VGTU sukurta inovacija betono sąnaudas sumažins kone perpus
2015-04-23
VGTU sukurta inovacija betono sąnaudas sumažins kone perpus
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai sukūrė inovaciją, besiveržiančią į Lietuvos statybos sektorių. Statinių monolitinėse gelžbetoninėse perdangose klojami geometrinius kubus primenantys ir tuštumas formuojantys plastikiniai įdėklai atpigina ir palengvina pastato konstrukcijas, sustiprina garso izoliaciją, sumažina medžiagų ir darbų sąnaudas. Apskaičiuota, kad technologija gali sumažinti betono kiekį perdangose net 40 proc.
Statybos fakulteto mokslininkų komandos užpatentuota inovacija prisideda ir prie ekologinių problemų sprendimo – mažinant betono sąnaudas, sumažėja ir pagrindinės jo sudėtinės dalies – cemento – kiekis. Tyrimais nustatyta, kad net 5 proc. visame pasaulyje sugeneruojamo anglies dvideginio (CO2) išskiria cemento gamyba, tad sumažinus jos produkcijos kiekį, būtų sumažinta CO2 emisija.
„Įdėklų kūrimas ir tyrimai prasidėjo bendradarbiaujant su įmone, norinčia tokią inovaciją naudoti praktikoje. Buvo atlikti įvairūs eksperimentiniai ir taikomieji tyrimai, parengtos specialios skaičiavimų metodikos projektuotojams. Taip pat numatėme, kad tokie įdėklai turėtų būti gaminami iš antrinių žaliavų – Lietuvoje surinkto naudoto ir specialiai paruošto plastiko. Taip atliekas būtų galima „užkonservuoti“ ne sąvartynuose, bet statybose“, – pasakojo VGTU Statybos fakulteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas prof. dr. Juozas Valivonis.
Lietuvių sukurtas plastikinis tuštumas formuojantis įdėklas nuo panašių pasaulyje gaminamų produktų skiriasi savo forma – ji artima kubui, kuriame numatyti armatūros tvirtinimo elementai bei specialūs grioveliai, neleidžiantys, kad betono masėje šalia įdėklo susiformuotų oro tuštumos. Taip pat šis įdėklas didesnis negu kiti, tad leidžia sutaupyti daugiau statybinių medžiagų. VGTU mokslininkų Civilinės inžinerijos mokslo centre atlikti bandymai įrodė, kad įdėklai betono plokštėse nepakeičia jų mechaninių charakteristikų, tad gali būti naudojami statyboje. Laboratorijoje buvo išbandyta 30 skirtingų perdangose naudojamų plokščių, jose keistas įdėklų skaičius ir išdėstymas.
Įdėklas susideda iš dviejų dalių, tad jo surinkimui nereikia didelių darbo sąnaudų ar ilgo pasirengimo laiko. Dėl savo formos ypatumų įdėklai gali būti tiesiog eilėmis sudėti vieni į kitus – taip jie neužimtų daug erdvės sandėliavimo metu ir prireikus galėtų būti paprastai transportuojami į statybos aikštelę. Plokštės su įdėklais gali būti naudojamos įrengiant pastatų perdangas ar gelžbetonines sienas.
-
- Puslapio administratoriai:
- Lina Bakšienė
- Ugnė Daraškevičiūtė