Fundamentinių mokslų fakultetas
Padaliniai
Chemijos ir bioinžinerijos katedra
Molekulinės biotechnologijos laboratorija
Chemijos ir bioinžinerijos katedra
Turite klausimų?
susisiekite jums patogiu būdu
Telefonas (0 5) 274 4839
El. paštas crypt:PGEgaHJlZj0ibWFpbHRvOmNoZW1rYXRAdmlsbml1c3RlY2gubHQiPmNoZW1rYXRAdmlsbml1c3RlY2gubHQ8L2E+:xx
Molekulinės biotechnologijos laboratorija
Pastarąjį dešimtmetį išaugo susidomėjimas jūrų vandenų galimybėmis, siekiant gaminti alternatyvų tvarų maistą ir kitus vertingus produktus. Projekto „COST Seawheat“ grupę sudaro 105 ekspertai ir specialistai iš 28 šalių, siekiantys keisti tradiciniais jūros produktais pagrįstą mitybą. Projektas plėtoja mokslinius ir komercinius interesus Europoje, Azijoje, Amerikoje ir kitur.
Europos bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje asociacija (COST asociacija) vykdo ES finansuojamą priemonę, kuri leidžia mokslininkams ir novatoriams sukurti mokslinių tyrimų tinklą, vadinamą COST veikla.
COST suteikia galimybes kartu spręsti mokslo, technologijų ir visuomenės iššūkius, keičiantis inovatyviomis idėjomis ir iniciatyvomis. Vykdant šį projektą planuojama pradėti nuo jūros dumblių potencialo didinimo Europoje (www.cost.eu/actions/CA20106/).
Remiantis ankstesnių Europos projektų, susijusių su jūros dumbliais sėkme ir dėl unikalių Ulva genčiai priklausančių rūšių (žinomų kaip „jūrinės salotos“) savybių, šie žali dumbliai buvo pasirinkti kaip tinkamiausi kandidatai ir modeliniai organizmai naujos rūšies akvakultūrai Europoje. Ulva rūšys buvo plačiai tyrinėjamos dėl jų svarbos maistui, pašarams, dėl svarbių maistui ingredientų (pvz., baltymų, angliavandenių, pigmentų ir antioksidantų) ir dėl jų cheminės sudėties ir gydomųjų savybių.
Ulva gali būti kultivuojami tiek sausumoje, tiek jūroje esančiuose įrenginiuose. Ūkiai, kultivuojantys Ulva, gali užauginti kelis kartus didesnį derlių iš hektaro nei tie, kurie augina sausumos augalus (iš Ulva dumblių pagaminama 25–40 tonų sausos masės iš hektaro per metus, o sojos pupelių, kviečių ir kukurūzų – atitinkamai 2,1, 4,1 ir 5,1 tonos). Be to, Ulva žinomas kaip puikus ekologinis biofiltras, užtikrinantis augančios sausumos ir jūros žuvų auginimo pramonės tvarumą bei užkertantis kelią eutrofikacijai pakrančių vandenyse. Projektas „COST Seawheat“ sutelkia tarpdisciplininį požiūrį į tvarų jūrų išteklių naudojimą, apima visus Ulva biologijos, ekologijos, akvakultūros, inžinerijos, ekonomikos ir socialinių mokslų aspektus. Šis projektas padės plėtoti pažangų mokslinį bendradarbiavimą, sukurti verslo ir naujų darbo vietų galimybes jūrų ir pakrančių ekonomikos srityje ir reikšmingai paveiks visuomenės gerovę. Šis COST projektas atitinka „Europos Horizonto 2020“ maisto saugumo strategiją „Visuomenės iššūkių prioritetai“. Be to, jo įgyvendinimas prisidės prie JT Tvaraus vystymosi tikslų (UNSDG 14), skirtų gamtos išteklių išsaugojimui ir jų tvariam panaudojimui.
-
- Puslapio administratoriai:
- Emilija Blaškevič
- Ernestas Čepulionis
- Karolina Kardokaitė
- Ugnė Daraškevičiūtė