2016-01-26
BIM – kur ir kodėl verta tai studijuoti?
Tik šį rudenį Vilniaus Gedimino technikos universitete pasiūlytos Statinio informacinio modeliavimo magistrantūros studijos. Gausiai į šią studijų kryptį susirinkę studentai neseniai išlaikė pirmąją savo sesiją. Universiteto Statybos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Juozapaitis sako, jog nuo vasaros greičiausiai bus pasiūlyti ir pusmečio trukmės kursai, kuriuos galės lankyti visi, siekiantys išmokti dirbti su BIM, tačiau nepageidaujantys grįžti į universiteto suolą.
D. Gedvilas: darbo jiems ilgai neteks ieškoti
„Ši magistrantų grupė – tai nauja statybos inžinierių karta, kuri keis viso šalies statybos sektoriaus darbo metodus. Sudalyvavęs šių studentų egzamine įsitikinau, kad į rinką įsilies gerai paruošti specialistai, kuriems darbo paieškos neužtruks. Viliuosi, kad dauguma šių žmonių liks dirbti Lietuvoje ir taip prisidės prie statybų pažangos mūsų valstybėje, prie sektoriaus konkurencingumo stiprinimo“, – stebėjęs pirmąjį šios studentų grupės egzaminą sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.
Studijų programos tikslas – suteikti specializuotų inžinerinių žinių ir suformuoti gebėjimus, reikalingus statinio projekto BIM rengimo funkcijoms atlikti.
Šioje studijų programoje šiuo metu mokosi 15 studentų.
VGTU Statybos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Juozapaitis pasakoja, jog siekiant pagilinti žinias BIM srityje yra dvi galimybės.
„Norintieji gali kelti savo kvalifikaciją specialiuose kursuose. Na, arba jeigu nori paaukoti tam daugiau laiko, gali antrą kartą stoti į magistrantūrą“, – sakė prof. dr. Algirdas Juozapaitis.
Jis teigė, jog ir į bakalauro studijas įterpta šiek tiek mokymo apie BIM – statinių informacinį modeliavimą.
„Tačiau noriu pabrėžti, jog baigusieji bakalaurą nėra specialistai. Ypač jei kalbame apie projektavimą. Antrojoje pakopoje jie sužino daugiau ir tie, kurie nori būti specialistais būtent BIM srityje, stoja į šią studijų programą. O tie, kurie tiesiog norėtų pakelti savo kvalifikaciją, jau netrukus galės lankyti Vilniaus Gedimino technikos universiteto organizuojamus kursus“, – pridūrė Statybos fakulteto dekanas.
Tikėtina, jog galimybė lankyti šiuos kursus rasis dar iki vasaros, jei ne, tuomet – nuo rudens. Prof. dr. Algirdas Juozapaitis žada dėstytojų iš užsienio.
BIM studijos – vienintelės visose Baltijos šalyse
Prof. dr. Algirdas Juozapaitis teigė, jog Aplinkos ministerija jau turi BIM skirtą skyrių, Vyriausybė yra sukūrusi tam skirtą darbo grupę, egzistuoja viešoji įstaiga „Skaitmeninė statyba“. Taigi tų, kurie stengiasi, kad naujesnės statybų technologijos greičiau prasiskintų kelią ir taptų visuotinai naudojamos – gausu.
„Kuo toliau, tuo daugiau statybos specialistų turės prisitaikyti prie darbo metodų ir aplinkos pokyčių. Iki šiol BIM elementus naudojančios įmonės darbuotojus mokė savo iniciatyva, tačiau ši studijų programa leidžia tikėtis, kad stiprius pagrindus būsimieji specialistai įgis dar studijuodami. VGTU pirmasis pasiryžo ruošti BIM projektų vadovus ir ši programa sulaukė didžiausio susidomėjimo tarp stojančiųjų. Esu įsitikinęs, kad netrukus panašias studijų programas siūlys ir kitos mokymų institucijos, o rengimas dirbti BIM aplinkoje bus sustiprintas ir bakalauro studijose“, – pridūrė D. Gedvilas.
Europoje ši sistema, prof. A.Juozapaičio teigimu, irgi dar nėra suvienodinta, tačiau progresu šioje srityje Lietuva išsiskiria ryškiausiai iš visų Baltijos šalių.
„Užsienyje, Skandinavijos šalys, Korėjoje tavęs nepriims darbuotis, jei nežinai, kas yra BIM, – atskleidė profesorius. – Tačiau mes nesame atsilikę, o VGTU Statybos fakultetas kol kas vienintelis Lietuvoje, ir net baltijos šalyse rengia tokius specialistus.“
VGTU Statybos fakulteto docentas, Statinių skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų centro direktorius bei šios studijų programos autorius Vladimiras Popovas teigė, jog šioje programoje studijuoja motyvuoti studentai ir grupės mažėjimas nesusijęs su ką tik praūžusia sesija – tiek žmonių atkrito dėl asmeninių aplinkybių.
„Statinių informacinio modeliavimo mokosi studentų grupė – įstojo 20 žmonių, dabar „gyvų“, besimokančių liko 15. Vieni nepasirašė sutarties, kiti pasiėmė akademines atostogas. Tačiau tai vis tiek dvigubai daugiau, nei planavome į šią grupę priimti“, – sako doc. V. Popovas.
Galės būti „rišamoji grandinė“ bendrovėje
Šias studijas baigę studentai galės dirbti skaitmeninės statybos vadovais arba koordinatoriais.
„Priklauso, kokiose pareigose žmogus dirbs: ar pas statytojus-užsakovus, projektuotojus, ar pas rangovus, ar pas turto valdytojus – sfera tikrai pakankamai plati. Šios programos tikslas yra parengti pakankamai universalų specialistą, kuris turės žinių ir apie metodologiją, apie procesus, apie tai, kaip dirbti su naujo tipo technologija (kuri paremta 3D erdviniu modeliavimu, informacijos kaupimo per erdvinį modeliavimą)“, – pasakojo VGTU dėstytojas ir šios studijų programos kūrėjas.
Jis pridūrė, jog BIM specialisto užduotis – kad visiems pakaktų informacijos, susijusios su statomu objektu, ji būtų legvai pasiekiama, kad visi galėtų ją maksimaliai išnaudoti.
„Pirmąjį semestrą jų programa sutelkta į bendrų procesų apžvalgą, standartų nagrinėjimą. Taip pat – į pirmos stadijos projektavimą. Studentai rengia du kursinius projektus ir atsiskaitinėja. Prieš porą dienų išlaikė paskutinį egzaminą, dabar jiems beliko tik magistrinio darbo pirmosios dalies ataskaita“, – sakė V. Popovas.
„Pirmąjį semestrą jų programa sutelkta į bendrų procesų apžvalgą, standartų nagrinėjimą. Taip pat – į pirmos stadijos projektavimą. Studentai rengia du kursinius projektus ir atsiskaitinėja. Prieš porą dienų išlaikė paskutinį egzaminą, dabar jiems beliko tik magistrinio darbo pirmosios dalies ataskaita“, – sakė V. Popovas.
Visi iš šių studentų VGTU universitete yra baigę bakalauro studijas.
Svarbiausia – kad visi statybų dalyviai bendradarbiautų
„Studentų specialybės – labai įvairios: yra konstruktorių, yra architektūros inžinerijos, statybų technologijos vadybos specialistų. Viso statybos proceso atstovai: pradedant projektavimu ir baigiant naudojimu“, – sakė V. Popovas.
VGTU dėstytojas pridūrė, jog baigę studijas šios programos studentai galės būti kaip „rišamoji grandinė“ įmonėje, kurioje trūksta įgūdžių ir žinių, kaip dirbti su BIM.
„Šiuolaikinės kompiuterinės priemonės leidžia virtualiai modeliuoti objektus ir elgtis su jais kaip su realiais objektais. Pagrindinė problema šiandien – užtikrinti mainus tarp visų statybos dalyvių – kad jie bendradarbiautų, o ne dirbtų kiekvienas atskirai“, – toliau pasakojo V. Popovas.
Jo teigimu, skaitmeninio modelio forma taip pat naudojama procesams statyboje organizuoti.
„Yra daug simuliacijos elementų, galima, pavyzdžiui, demonstruoti kokią nors realaus objekto animaciją. Pasitelkus BIM lengviau sekti technologinius grafikus, tiekimo grandinę ir taip toliau. Šios naujosios technologijos reikalauja bendradarbiavimo“, – sakė VGTU dėstytojas.
Kaip jau minėta, į šią studijų programą priimta daugiau studentų, nei iš pradžių planuota, vyko konkursas.
„Vietoje 8 žmonių priėmėme 20. Tačiau tas branduolys, kuris išliko – jie atėjo studijuoti. Yra žmonių, dirbančių ne Vilniuje ir kasdien važinėjančių. Kitais metais galbūt bus suformuotos dvi studentų grupės“, – svarstė V. Popovas.
Jis taip pat patvirtino, jog universitetas planuoja organizuoti kvalifikacijos kėlimo kursus visiems, norintiems išsamiau susipažnti su BIM. Pabaigę šiuos kursus gaus tai patvirtinantį sertifikatą, tačiau svarstoma ir apie atestaciją.
Šie kursai bus paremti magistrantūros programos pagrindu. Taip pat svarstoma, galbūt universitete bus įsteigta daugiau mokymo programų, specialybių, kuriose bus dėstomi ir skaitmeninio modeliavimo pagrindai.
Straipsnį parengė Inga Labutytė-Atkočaitienė
Statybunaujienos.lt