2017-02-10
„Erasmus“ 30-mečio proga – diskusija apie tarptautiškumo reikšmę mokslui
Europos akademinių mainų programa „Erasmus“ šiemet švenčia veiklos 30-metį. Lietuva prie „Erasmus“ programos prisijungė 1999 m., iki 2017 m. programos suteiktomis galimybėmis pasinaudojo jau daugiau nei 40 000 į kitas valstybes išvykusių ir daugiau nei 18 000 į Lietuvą studijuoti atvykusių jaunų žmonių.
Padiskutuoti apie tarptautiškumo reikšmę aukštajam mokslui Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje šiandien susirinko švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) rektorius Alfonsas Daniūnas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius bei Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.
Pasisakydama spaudos konferencijoje švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė pažymėjo, kad norint aktyviai dalyvauti tarptautinėje studijų erdvėje būtina siūlyti tarptautinę mokslo ir studijų kokybę. „Vyriausybė, siekdama sudaryti prielaidas kokybei augti, inicijuoja Lietuvos aukštųjų mokyklų tinklo ir finansavimo sistemos pertvarką, kad būdamos konkurencingos ir matomos tarptautiniu mastu Lietuvos aukštosios mokyklos būtų patrauklios tiek gabiam Lietuvos, tiek užsienio jaunimui. Tarptautiškumas ir jo dėka įgytos tarpkultūrinės kompetencijos – itin svarbus ir konkurencingas gebėjimas XXI a.“, – sakė ministrė. Ji akcentavo, kad „Erasmus+” iniciatyva labai svarbi tiek Europai, tiek Lietuvai – tai tarsi tiltas, jungiantis Europos aukštąsias ir profesines mokyklas, o per studentų praktikas – taip pat ir darbdavius.
Spaudos konferencijoje VGTU rektorius A. Daniūnas pasidalino gerąja universiteto praktika: „VGTU dar 1992 m. pradėjo organizuoti studijas anglų kalba. Gal tai ir buvo geras pagrindas tarptautinėms studijoms, nes pradedant 1999 m., kai prisijungėme prie „Erasmus“ programos, tarptautiškumo srityje tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų nuolat buvome tarp lyderių. Pirmaisiais metais į studijas užsienyje išvyko 50 VGTU studentų, o dabar kasmet jų išvyksta apie 500“.
2016–2017 m. m. VGTU yra neeiliniai – į universitetą atvyko rekordinis skaičius – 459 studentai iš užsienio šalių. Šiuo metu net 10,4 proc. bendro studentų skaičiaus VGTU sudaro užsienio studentai.
Keletas įdomių faktų apie VGTU dalyvavimą „Erasmus“ programoje:
- VGTU 30 studijų programų vykdo anglų kalba, todėl čia mokosi studentai iš 77 pasaulio šalių.
- Į VGTU daugiausiai mainų studentų atvyksta iš Vokietijos, Prancūzijos Ispanijos, Portugalijos, Italijos, Turkijos.
- VGTU studentams patraukliausios studijų kryptys yra Vokietija, Portugalija, Ispanija bei Suomija, o praktikoms – Jungtinė karalystė, Ispanija, Vokietija, Italija, Latvija.
-
Svarbus pokytis, leidęs VGTU sustiprinti ir išplėsti ryšius su strateginiais partneriais visame pasaulyje, yra nuo 2015 m. VGTU pradėta vykdyti „Erasmus“ tarptautinio mobilumo programą ne Europos šalyse,kuri leido užmegzti ryšius su ne ES šalių universitetais. Daugiau nei pusė VGTU ne ES šalių partnerių patenka į QS reitingo Top 500.
- „Erasmus“ programos atveriamomis galimybėmis aktyviai naudojasi ir VGTU dėstytojai – vien 2015–2016 m. m. „Erasmus“ programos pagrindu 156 VGTU dėstytojai skaitė paskaitas geriausiuose pasaulio universitetuose visoje Europoje ir už jos ribų – Japonijoje, Pietų Korėjoje, JAV, Malaizijoje.
- Du metus iš eilės VGTU buvo lyderė tarp Lietuvos aukštojo mokslo institucijų pagal mobilumų skaičių ir pagal institucijai skirtą biudžetą – apie 1/4 viso Lietuvai skirto biudžeto atiteko VGTU.
-
Nuo 1999 m. tarptautinės patirties įgijo daugiau nei 5500 VGTU studentų: „Erasmus“ studijoms išvyko 4426 studentai, praktikai – 1065.