Pradžia
Universitetas
Naujienos
Europos Kosmoso agentūros akademijoje Lietuvai atstovavo VILNIUS TECH studentė
.png)
2025-07-17
Europos Kosmoso agentūros akademijoje Lietuvai atstovavo VILNIUS TECH studentė
VILNIUS TECH Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) studentė Lauryna Bukytė dalyvavo Europos Kosmoso agentūros (ESA) akademijos organizuotuose kosmoso kibernetinio saugumo mokymuose, vykusiuose Belgijoje, ESEC-Galaxia centre. Šie intensyvūs penkių dienų mokymai skirti supažindinti dalyvius su kosmoso sektoriui būdingais kibernetinio saugumo iššūkiais ir apėmė teorinius bei praktinius užsiėmimus, orientuotus į realias kosmoso infrastruktūros grėsmes ir rizikas.
Kosmoso infrastruktūra – palydovai, telekomunikacijų tinklai, navigacijos sistemos – neatsiejama šiuolaikinės visuomenės dalis. ESA ir jos valstybės narės valdo itin svarbius duomenis, kurie turi tiesioginę įtaką Europos ekonominiam ir civiliniam saugumui. Didėjant kibernetinėms grėsmėms, būtina stiprinti šios infrastruktūros atsparumą.
„ESA aktyviai investuoja į kibernetinio saugumo kompetencijų ugdymą, o šie mokymai – puikus to pavyzdys. Dalyvavimas juose man suteikė ne tik vertingų žinių, bet ir praktinių įgūdžių, kurie bus naudingi tiek akademinėje, tiek profesinėje veikloje“, – sako Aviacijos mechanikos inžinerijos pirmakursė.
Lauryna Bukytė

Kursų metu dalyviai mokėsi kosmoso sistemų rizikos valdymo, gilino žinias apie kibernetinio saugumo kosmoso sritį, priešininkų taktikas ir rizikos mažinimo priemones, radijo dažnių ryšio saugumą ir trukdžių švelninimą, taikomąją kriptografiją ir CCSDS protokolus, taip pat mokėsi saugumo architektūros ir dizaino bei kosmoso sistemų rizikos valdymo. Praktinių užsiėmimų metu AGAI studentė turėjo galimybę dirbti su kosmoso ryšio sistemomis ir programiniu būdu valdomu radiju.
„Visą savaitę dirbome komandose, rengėme projektus ir pristatymus, kuriuos vertino ESA specialistai. Paskutinę dieną lankėmės ESEC-Redu centre, kur turėjome galimybę susipažinti su Kibernetinio saugumo kompetencijos centru (SCCoE) ir Kibernetinio saugumo operacijų centru (CSOC)“, – pasakoja L. Bukytė.
ESA akademijos mokymai

Iš viso mokymuose dalyvavo 30 bakalauro bei magistro studentų iš Europos Sąjungos šalių, Jungtinės Karalystės ir Kanados, kurie buvo atrinkti konkurso būdu.
„Labai džiaugiuosi, kad šiame tarptautiniame renginyje turėjau galimybę atstovauti Lietuvai ir VILNIUS TECH. Tai buvo ne tik profesinis, bet ir asmeninis augimas, kurio metu galėjau pasidalinti savo žiniomis, mokytis iš kitų ir prisidėti prie saugesnės kosmoso ateities kūrimo“, – pasakoja studentė.
ESA akademijos dalyviai

-
- Puslapio administratoriai:
- Milda Mockūnaitė-Vitkienė
- Monika Daukintytė
- Neda Černiauskaitė
- Monika Daukintytė
- Ugnė Daraškevičiūtė
- Lina Daukšaitė