Pradžia
Universitetas
Naujienos
Mokslininkų kuriamas skaitmeninis dvynys – Tvarumo centro mikroklimato analizės priemonė
.png)
2025-07-03
Mokslininkų kuriamas skaitmeninis dvynys – Tvarumo centro mikroklimato analizės priemonė
VILNIUS TECH studentai kuria skaitmeninį Tvarumo centro dvynį mikroklimato stebėsenai ir analizei. Tai inovatyvi priemonė, leisianti realiuoju laiku atlikti šiluminio komforto ir oro kokybės analizę. Ši iniciatyva ne tik skatina praktinį studentų įsitraukimą į pažangių technologijų kūrimą, bet ir prisideda prie žalesnės, efektyvesnės ir atsakingesnės aplinkos kūrimo universitete.
„Idėja sukurti Tvarumo centro patalpų skaitmeninį informacijos modelį kilo stebint vis aktyviau taikomą skaitmeninių dvynių technologiją įvairiose srityse, ypač statybų ir tvaraus pastatų valdymo sektoriuose. Kadangi VILNIUS TECH yra pažangus universitetas, nuolat skatinantis naujų technologijų diegimą ir taikymą, projektui įgyvendinti nutarėme pasirinkti Tvarumo centrą, kuris iki šiol neturėjo savo skaitmeninio modelio“, – pasakoja vienas iš projekto autorių – Statybos fakulteto Statinio informacinio modeliavimo programos I kurso magistrantas Valdas Kondratovič.
Pasak jo, modelyje bus integruoti mikroklimato duomenys, matuojami realiuoju laiku. Jie padės analizuoti ir optimizuoti patalpų oro kokybę, temperatūrą ir drėgmės rodiklius. Pastate taip pat bus užtikrinamas efektyvus energijos išteklių valdymas, pagerintas darbuotojų ir lankytojų komfortas, mažinamas neigiamas poveikis aplinkai. Visi šie veiksniai prisidės prie to, kad Tvarumo centro mikroklimatas bus reguliuojamas tvariu būdu.
„Įgyvendindami šį projektą susidūrėme ir su iššūkiais. Vienas jų – virtualiojoje aplinkoje turėjome sumodeliuoti esamą pastatą, kuris buvo statytas dar prieš Lietuvoje atsirandant BIM technologijoms. Iš esamų dokumentų turėjome tik 2D brėžinius, todėl pasitelkėme 3D modeliavimo ir realybės modelio sukūrimo technologijas. Tvarumo centro realybės modelis buvo fiksuojamas su specialia „Dalux 360°“ vaizdo kamera, pritvirtinta prie šalmo, ir perkeltas į Dalux „SiteWalk“ funkcinį modulį, kuriame Tvarumo centro patalpų geometrinį 3D modelį su realybės modeliu. Realybės modelio duomenys padėjo patobulinti ir papildyti Tvarumo centro 3D modelį. Kitas iššūkis, su kuriuo dar susidursime šio projekto metu, – suderinti BIM modelį su jutiklių duomenimis ir užtikrinti nenutrūkstamą duomenų perdavimą realiuoju laiku. Tikimės, kad visa tai pavyks išspręsti bendradarbiaujant ir kruopščiai testuojant skirtingus technologinius sprendimus bei programinę įrangą“, – pabrėžia VILNIUS TECH studentas V. Kondratovič.
Projekto koordinatorė Pastatų energetikos katedros doc. dr. Rasa Džiugaitė-Tumėnienė atkreipia dėmesį, kad studentai, kurdami Tvarumo centro dvynio modelį, tobulėja tarpdalykinio bendradarbiavimo srityje. Projekto metu derinamos skirtingos žinios iš statinio informacinio modeliavimo, pastatų energijos inžinerijos ir informacinių technologijų sričių. Taip pat stiprinami praktiniai įgūdžiai dirbant su skaitmeninėmis modeliavimo platformomis, duomenų surinkimo technologijomis ir jų integravimu į skaitmeninę aplinką. Be to, ne ką mažiau svarbi patirtis – darbas su realiais mikroklimato duomenimis.
„Šį projektą planuojame tęsti ir išplėsti, taikydami kitas mokslo sritis. Viena iš galimų krypčių – į skaitmeninį informacinį modelį įtraukti daugiau tiriamojo pastato patalpų, pavyzdžiui, jame įrengtas šildymo, vėdinimo ir oro vėsinimo sistemas. Įgyvendinus pirminius šio projekto metu išsikeltus tikslus, vėliau būtų galima integruoti pažangesnius duomenų analizės ir dirbtinio intelekto sprendimus, leidžiančius prognozuoti mikroklimato pokyčius ir teikti rekomendacijas, kaip valdyti pastatą“, – pabrėžia docentė.
Sukurtas Tvarumo centro dvynio modelis bus naudojamas kaip interaktyvi priemonė patalpų mikroklimato monitoringui, šiluminio komforto ir oro kokybės analizei. Pastato valdytojams tai leis priimti pagrįstus energijos sąnaudų mažinimo ir oro kokybės gerinimo sprendimus.
Projekto autoriai tikisi, kad šis modelis, kartu su kitais pastatais bus sėkmingai integruotas į jau esamą virtualųjį Saulėtekio miestelį.
-
- Puslapio administratoriai:
- Milda Mockūnaitė-Vitkienė
- Monika Daukintytė
- Neda Černiauskaitė
- Monika Daukintytė
- Ugnė Daraškevičiūtė
- Lina Daukšaitė